PENZION ZELENÝ MLÝN (Krkonoše - Prkenný Důl)

Prkenný Důl (německy Brettgrund) je malebná vesnička, která je na východní hraně Krkonoš součástí města Žacléř. V podstatě jde o první horské údolí za Trutnovem směrem ke stoupajícím hřbetům Krkonoš, kterým vévodí Rýchory. Prkenný Důl má zhruba 20 až 30 stálých obyvatel a nachází se 2 km na jih od Žacléře ve výšce 575 m n/m (penzion) až 800 m n/m (vrch sjezdovky). Díky svému zeměpisnému uložení v údolí, je vyhledávanou rekreační oblastí, neboť se zde nachází jak skiareál, tak spousta rekreačních chaloupek.

 

Tato stránka jest neveřejná a informace jsou určené pro učitele a vedoucí výprav (školy v přírodě, lyžáky, adaptační kurzy, výlety, kluby, sportovní soustředění). Po kliknutí na vybrané téma v rozdělovníku (vlevo), se buď posunete níže, anebo na daném místě otevřete soubor v pdf formátu pro čtení či tisk.
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
turistický průvodce pan Škoda   blindarium@seznam.cz
adresa Penzion Zelený Mlýn   542 01, Prkenný Důl č.1
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
  záchranka (z nemocnice Trutnov do 20-ti minut)   155 nebo 499 404 030
tísňová linka horské služby   1210
pobočka horské služby Žacléř, Prkenný Důl 52 (přímo pod sjezdovkou)   721 031 928
praktik MUDr. Zdeněk Vrtala, J. A. Komenského 33, Žacléř: po 15 - 18, út 10 - 12, čt 15 - 17, pá 8 - 11   499 876 196
praktická lékařka MUDr. Zuzana Pohlová, Rýchorské náměstí 5, Žacléř. Ordinuje: po 12 - 16, út 8 - 11, st 8 - 10, pá 12 - 14.   499 876 199
dětská lékařka MUDr. Dagmar Paverová, Hudební 309, Žacléř. Ordinuje: po 7 - 11, út 7 - 13, st 9 - 12, čt 11 - 15, pá 7 - 11.   499 776 415
gynekologická ambulance MUDr. Martina Hrůzová, budova Rehamedica, J. E. Purkyně 226, Žacléř. Ordinuje jen každé sudé úterý 8 - 12.   491 424 407, 720 981 529
Rýchorská lékárna, J. A. Komenského 68, Žacléř. Otevřeno celý pracovní týden 8 - 17 s polední pauzou 12 - 13.   499 876 139
Regionální nemocnice Trutnov, Maxima Gorkého 77, Trutnov.   499 866 111
 
-SLUŽBY ZDARMA
--- Lůžkoviny a povlečení (mimo osušek a ručníků) a povlečení je při příjezdu pro všechny povlečené. Při ukončení pobytu škol a větších skupin budeme rádi, když z lůžek stáhnete prostěradla a povlečení, a ponecháte je na jednom lůžku složené na hromádce.
--- Sociální zařízení a TV na každém pokoji.
--- Dětské hřiště (skluzavka, houpačky, pískoviště).
--- Travnatý prostor pro hry (u pensionu) a trampolína.
--- Venkovní zastřešený bazén (10 x 4 m), školy a dětské skupiny mohou bazén používat pouze za dozoru pedagogů a osob dospělých, které za ně zodpovídají. Počet dětí v bazénu je na uvážení dozoru.
--- Letní terasa s možností opalování (lehátka).
--- Venkovní ping-pongový stůl.
--- wifi (heslo obdrží vedoucí výpravy).
--- Parkoviště pro osobní vozy.
--- Úschovna lyží a kol.
--- Ohniště pro táborák (včetně dřeva).
--- Jídelna pro výuku či hry (mimo časy stravování).
--- DVD přehrávač s TV v jídelně.
--- Školkám a školám v případě zájmu můžeme zdarma poskytnout člověka, se kterým se můžete domluvit (pokud bude mít volno), a který vám připraví pěší turistický výlet a půjde s vámi jako průvodce (včetně výkladu o horách se soutěžními otázkami a drobnými odměnami). Jako turistický průvodce může vést vaši skupinu též na caklo výletě na kole, nebo v zimě během lyžařského výcviku může být průvodcem malé skupiny na běžkách (viz Kontakty).
 
-SLUŽBY PLACENÉ
--- Restaurace a bar (dle denní nabídky).
--- Sauna dle aktuálního ceníku, cena cca 70 - 120 Kč/osoba v návaznosti na délce saunování a počtu osob. U dětí vždy nutný dozor pedagoga nebo odpovědné osoby.
 
--- Maximální ubytovací kapacita penzionu je 42 osob (39 lůžek + 3 přistýlky)
--- Pokud byste měli zájem o Penzion Zelený Mlýn a bylo by vás o něco více, než 42 osob, například do 50 osob, pokud v požadovaném termínu budeme mít volné pokoje na chalupě Baba Yaga, která je od penzionu vzdálena 100 metrů, můžeme po domluvě s provozním přidat ještě pokoje v této sousední chalupě, které jinak běžně slouží jen pro rodiny.
--- Běžná praxe nástupu na ubytování je dopolední příjezd a plnou penzi začít obědem. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí snídaní a odjezd bývá též dopoledne. Po domluvě s provozním penzionu, lze udělat výjimku, ubytování začít podvečerním příjezdem a plnou penzi začít večeří. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí obědem, nebo balíčkem místo oběda na cestu.
--- Počet pokojů dvoulůžkových: 12
--- Počet pokojů třílůžkových: 5
--- Patrové palandye nemáme, všechny pokoje mají lůžka.
--- Všechny pokoje jsou se sociálním zařízením.
   
1. PATRO-
číslo
max osob
inventář
1
3
lůžko plus dvoulůžko spojené
2
3
lůžka oddělená
3
2
dvoulůžko spojené
4
2
lůžka oddělená
5
2
dvoulůžko spojené
6
2 + 1
dvoulůžko spojené, na přání přistýlku
7
2
lůžka oddělená
   
MEZIPATRO 1
číslo
max osob
inventář
8
2
lůžka oddělená
   
2. PATRO-
číslo
max osob
inventář
9
3
lůžko plus dvoulůžko spojené
10
3
lůžka oddělená
11
2
lůžka oddělená
12
2
lůžka oddělená
13
2
lůžka oddělená
14
3 + 1
lůžko plus dvoulůžko spojené, na přání přistýlka
15
2
lůžka oddělená
   
MEZIPATRO 2
číslo
max osob
inventář
16
2
lůžka oddělená
17
2 + 1
dvoulůžko spojené, na přání přistýlka
 
--- Obecně - se veškerá strava konzumuje v jídelně. Pouze svačinky je možné bráti si sebou ven mimo budovu.
--- Snídaně - se podávají formou švédských stolů (bufet). Použité nádobí se odnáší na pojízdné vozíky.
--- Obědy - roznáší obsluha, polévku si větší děti mohou nalévat sami z poskytnutých terin, menším dětem pomohou s naléváním pedagogové. Použité nádobí se odnáší na pojízdné vozíky.
--- Večeře - roznáší obsluha. Použité nádobí se odnáší na pojízdné vozíky.
--- Balíčky - v případě celodenního výletu, prosíme datum výletu nahlásit 2 dny předem, abychom mohli připravit místo oběda balíčky na cestu.
--- Pitný režim - je zajištěný formou várnice s čajem, nebo v případě teplého počasí připravíme vodu se šťávou. Pití si děti mohou odnášet sebou ve vlastních lahvičkách. Doporučujeme, aby děti měly plastové lahvičky o obsahu 0,5 litru, neboť pokud se dostaví pár jedinců s 2 l PET lahví, obsah várnice bude záhy vyčerpán.
--- Speciální strava - pokud bude mít škola mezi účastníky nějaké dítě, které bude bezlepkové, bezlaktózové, nebo vegetarián, je toto potřeba nahlásit minimálně 14 dní dopředu před příjezdem, abychom byli schopni zajistit náhradní stravu. Rodiče bezlepkových dětí vybaví na pobyt své dítě vlastním bezlepkovým pečivem.
--- V případě, že se ve třídě najde několik jedlíků, kteří si po obědě či po večeři budou chtít přidat, je to možné a postup je ten, že jedlíci vyčkají až bude vydána strava všem dětem a učitelům, a pak si mohou jít přidat lidově řečeno až do vyprodání zásob.
--- Svačinky - pokud má skupina objednanou dopolední nebo odpolední svačinku, ty jsou připravené vždy v dohodnutou dobu na výdejním místě v restauraci.
--- Opékání buřtů - v případě, že by měla škola nebo velká skupina zájem jeden večer během pobytu nahradit klasickou večeři z jídelního lístku venkovním opékáním buřtů, prosíme vedoucího výpravy, aby tuto skutečnost nahlásil buď před příjezdem, anebo během pobytu minimálně 2 dny předem, abychom mohli vše a včas připravit. Dřevo k ohništi připravíme, klacky na opékání zapůjčíme.
--- Restaurace a bar - v provozu dle otvírací doby nebo dle domluvy (restaurace se nachází přes chodbu proti jídelně). U baru lze zakoupit pohledy. Další turistické předměty jsou ke koupi v Žacléři, v turistickém informačním centru na náměstí.
 
--- Auta - mohou využít naše parkoviště, které je přímo vedle penzionu. Kapacita 10 vozidel.
--- Autobusy - po příjezdu k penzionu projedou kolem penzionu dále za penzion po úzké vozovce zhruba ještě dalších 500 metrů na křižovatku ke kapličce. Zde doporučujeme, aby se autobus otočil a vrátil se 500 metrů zpátky k penzionu, kde může zastavit na silnici před vchodem do penzionu, tedy tak, že výstupní dveře pro pasažéry nebudou do silnice, ale budou k budově.
 
--- Co se týče plateb, tak zhruba 2 - 3 měsíce před objednaným termínem je potřeba uhradit zálohovou fakturu. Po skončení pobytu pak bude vystavena závěrečná zúčtovací faktura podle skutečného počtu účastníků, od které bude odečtena záloha. To znamená, že když například škola objedná několik měsíců dopředu školu v přírodě v počtu 40 dětí a nakonec se přihlásí nebo z důvodu nemoci těsně před odjezdem přijede 37 dětí, závěrečná faktura bude na 37 dětí a těm, co neodjeli z důvodu nemoci, může vedoucí výpravy finance vrátit.
--- Na 10 - 15 platících dětí 1 dospělák (pedagog či vedoucí) pobyt zdarma, pokud je škola ubytovaná na 4 a více nocí (školy v přírodě, lyžáky, delší kurzy).
--- V případě, že má škola obavy, že by mohlo dojít časem ke zrušení celého pobytu z důvodu nějaké karantény nebo infekce ve škole, doporučujeme rodičům všech dětí, aby si děti pojistili u kterékoli komerční nebo zdravotní pojišťovny proti případnému storno poplatku za zrušení pobytu.
--- V níže uvedeném ceníku jsou ceny uvedené za 1 noc s plnou penzí. Pro děti předškolní a děti na základní škole se za plnou penzi rozumí strava 5 x denně (snídaně, svačinka, oběd, svačinka, večeře + pitný režim). Svačinky jsou typově třeba cereálie, ovoce, tatranka. Pro střední školy a učiliště se za plnou penzi rozumí strava 3 x denně (snídaně, oběd, večeře + pitný režim).
KDO
JARO - PODZIM
Mateřské školy a předškolní
600
ZŠ I. stupeň (1. - 5. třída)
630
ZŠ II. stupeň (6. - 9. třída)
680
Střední školy a učiliště
700
 
KDO
ZIMA
Pro všechny bez rozdílu věku má lyžařský kurz jednotnou cenu. Jde o balíček za 5 nocí s plnou penzí (snídaně, obědy, večeře). Příjezd většinou v neděli před večeří, odjezd v pátek po obědě. Skipas 4 denní v ceně. Podrobné informace viz rubrika Lyžařský kurz.
5.700
 
--- Lyžařský kurz probíhá v pevně stanoveném turnusu s příjezdem v neděli před večeří, ideálně mezi 16. až 18. hodinou, a končí v pátek dopoledne po snídaní (balíček místo oběda na cestu). Pokud chce škola v pátek místo balíčku na cestu zůstat až do teplého oběda, je to po domluvě s provozním penzionu možné. Je však potřeba po dohodě s provozním nebo pokojskou od 10 hodin dopoledne některé pokoje, kam budou najíždět odpoledne další hosté, uvolnit pro úklid.
--- V ceně za lyžařský kurz je tedy pobyt na 5 nocí a 5 dnů, včetně plné penze.
--- V ceně je též skipas na 4 dny, kdy škola nebo skupina může lyžovat každý den od pondělního rána do čtvrtečního odpoledne. Skipas se nehradí zvlášť a je součástí ceny, neboť penzion provozuje i nedalekou sjezdovku.
--- V případě zájmu a pokud to bude technicky možné, se lze s provozním penzionu, který také zodpovídá za sjezdovku Arrakis, domluvit i na lyžování v pátek dopoledne před odjezdem.
--- Skiareál Arrakis je od penzionu vzdálen asi 200 metrů. Mezi sjezdovkami a penzionem vede hlavní silnice na Žacléř. Aby lyžaři a turisté nemuseli chodit přes silnici, tak je pod silnicí zřízen průchod (tunel) pro pěší, který vede přímo k penzionu. Na aktuální stav sněhu ve skiareálu se můžete podívat zde https://www.skizacler.com/web-kamery.html

--- Skiareál se nachází ve výšce 580 - 800 m n/m. Sjezdovky jsou dlouho od 80 m až po 1100 m, na sjezdovce se nacházejí tři vleky, náročnost sjezdovek od modré, přes červenou až po černou. Všechny technické informace o skiareálu najdete zde https://www.skizacler.com

--- Pokud bude mít škola nebo skupina sebou některé nelyžaře, tedy osoby, které nebudou potřebovat skipas, pak se cena skipasu od celkové ceny odečte.
--- Pro začátečníky provozujeme též krátký 70 m vlek na malé stráni za penzionem a lyžařský kolotoč pro výuku. I sem platí skipas, který je započítán do základní ceny.
--- Úschovna lyží (lyžárna) je z boku vedle penzionu. Zde se nechávají jak lyže, tak i lyžáky.
--- Pokud budete mít sebou běžkaře, tak běžkařská stopa směrem na Rýchory (1000 m n/m) začíná asi 300 m nad skiareálem Arrakis. Na běžkařskou stopu se můžete dostat dvěma způsoby. Buď využijete skiareál Arrakis a necháte se vytáhnout vlekem po sjezdovce až na vrchol sjezdovky (vlek Dopík), a pak se vydáte rovně přes mýtinu nebo mírně šikmo vpravo pěšinou, a po 300 m narazíte na běžkařskou trasu. Nebo vedle penzionu nasednete na autobus, který vyjíždí ze Žacléře směrem na Trutnov a necháte se vyvézt linkovým autobusem jednu zastávku na hřeben (zastávka Babí pevnost), odkud se dáte po široké cestě vpravo na běžkařskou stopu směr Rýchory. Na Rýchory je to asi 5 km a můžete se projet tam a zpět (10 km). Druhá možnost je, že se pod Rýchorama na rozcestí u Rýchorského kříže můžete dát vpravo do Žacléře (+ dalších 6 km). Ze Žacléře do Prkenného Dolu už pak záleží na sněhových podmínách, zda se to dá dojet po sněhu, nebo přijít po svých, nebo poslední 2 km ze Žacléře z náměstí sjet do Prkenného Dolu linkovým autobusem.
 
--- Objekt je nekuřácký, zákaz kouření na celém penzionu včetně restaurace; kuřáci si mohou zapálit na terase nebo u ohniště za penzionem.
--- Ubytovaní hosté se po celém penzionu pohybují v přezůvkách, které je nutné přivézti si sebou.
--- Signál mobilních operátorů: T-mobile, O2, Vodafone - je kolísavý a závisí většinou od počasí.
 
--- Autem i autobusem je trasa shodná. Odkudkoli pojedete, tak směřujte do Trutnova. Odbočka na Prkenný Důl a Žacléř se nachází na samém okraji Trutnova, u výpadovky, která vede z Trutnova směrem na Pec pod Sněžkou. Pokud tedy do Trutnova přijedete od Náchoda, Hradce Králové, Dvora Králové či Jičína, tak vždy budete muset nejprve projet celým Trutnovem směrem na Pec pod Sněžkou a odbočku na Žacléř objevíte až na samém konci Trutnova. Naopak, pokud přijedete od Vrchlabí, tedy od Mladých Buků či od Svobody nad Úpou, pak budete mít odbočku na Žacléř na samém předním okraji Trunova.

--- Jakmile na začátku nebo na konci Trutnova (podle toho z jaké strany jedete) zahnete dle ukazatele na Žacléř a sjedete z obchvatu 100 m dolů, narazíte na křižovatku tvaru T. Dáte se po hlavní doleva směr Žacléř, na silnici č. 300, která vás povede dalších 5 km přes obec Babí vzhůru na vrch Stachelberg. Až překonáte nejvyšší bod, kde je parkoviště pro návštěvníky bunkrů a pevnosti Stachelberg, začnete lesem klesat do Prkenného Dolu. Po zhruba 1 km přijedete na dno údolí, lidově řečeno na dno písmene U, a před vámi začne stoupat silnice vzhůru do Žacléře, tak jste právě přijeli do Prkenného Dolu. Vlevo uvidíte sjezdovky. Vy se dáte ale na vedlejší silnici vpravo, kde už po 50 metrech vidíte zelenobílou pruhovanou budovu Penzionu Zelený Mlýn.

--- Osobní auta mají parkoviště přímo vedle penzionu.
--- Autobusům doporučuji pokračovat 500 metrů dolů dále za Penzion Zelený Mlýn, až na křižovatku ke kapličce. Zde se autobus může otočit směrem zpět a vrátit se k penzionu, před kterám zastaví tak, aby měly děti výstupní dveře vpravo mimo vozovku. Pokud by se autobus nechtěl otáček 500 m pod penzionem, druhá možnost je, že po přijezdu na kraj Prkenného Dolu nezatočí autobus doprava k penzionu, ale zatočí doleva na odstavnou plochu pod sjezdovku, a odtud škola nebo skupina využije průchod (tunel) pod silnicí a dojde 100 m k penzionu i se zavazadly po svých.
 
KDO, CO, KDE, KAM
SOUBOR PDF
Penzion Zelený Mlýn - nákres pokojů 1. patro
Penzion Zelený Mlýn - nákres pokojů 1. mezipatro
Penzion Zelený Mlýn - nákres pokojů 2. patro
Penzion Zelený Mlýn - nákres pokojů 2. mezipatro
Penzion Zelený Mlýn - mapa nejbližšího okolí
Prkenný Důl - příjezd k penzionu
Trutnov - průjezd městem a odbočka na Žacléř
pro běžkaře - běžkařské trasy na Rýchory a do Žacléře
pro lyžaře - mapa skiareálu
tip na výlet 1 - okruh z penzionu do Žacléře a zpět
tip na výlet 2 - do hornického skanzenu v Žacléři
tip na výlet 3 - na rozhlednu a bunkry Stachelberg
 
--- Pokud bude mít náš turistický průvodce (viz Kontakty) volno, můžete se s ním v rámci pobytu domluvit na výletě. Průvodce je zdarma.
--- Popis výletů, včetně map, by tady zabral spousty místa. V případě zájmu si je stáhněte a vytiskněte (viz o kousek výše rubrika Mapy & Nákresy).
--- Po kliknutí na foto se galerie fotografií pustí dokola automaticky.
pokoje lůžka, interiérové vybavení, posezení, TV
uvnitř vnitřní prostory penzionu, restaurace, bar, jídelna, sauna, schodiště
venku okolí penzionu, ohniště, trampolína, stolní tenis, prolézačky, houpačka, skluzavka, terasa
zima Skiareál Arrakis, sjezdovky a vleky, rolba, pokladna + sjezdovka na vrcholu + malý svah pro začátečníky za penzionem a lyžařský kolotoč + hřebenová trasa pro běžkaře nad sjezdovkou + lyžárna
 
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005