TEPLICKÉ SKÁLY (Broumovsko)

Teplické skály jsou součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, a též součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Původ skalních monumentů se táhne 90 milionů let zpět do období turonu, svrchní křídy, kdy Broumovsko pokrývalo pískové dno křídového moře. Dnes se nakloněná skalní plošina nachází v rozmezí 480 - 786 m n/m a vedou po ní dva turistické skalní okruhy a výstup na středověký skalní hrad Střmen.

Tato stránka jest neveřejná a informace jsou určené pro učitele a vedoucí výprav (školy v přírodě, lyžáky, adaptační kurzy, výlety, kluby, sportovní soustředění). Po kliknutí na vybrané téma v rozdělovníku (vlevo), se buď posunete níže, anebo na daném místě otevřete odkaz.
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
turistický průvodce pan Škoda   blindarium@seznam.cz
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
  záchranka Broumov   155 nebo 491 413 106
praktik MUDr. Ladislav Záveský   776 008 880
Medica Langer   601 537 202
dětský lékař MUDr. Dalibor Dýma   734 433 104
Nemocnice Broumov, Smetanova 91, Broumov   491 413 111
 
-SLUŽBY ZDARMA
--- V ceně vstupenky "BALÍČEK" je zdarma průvodce, na památku pohlednice nebo turistická vizitka, u dětí ZŠ ještě soutěžní otázky o sladké ceny.
--- V ceně vstupenky "BALÍČEK" je po souhlasu vedoucího výpravy možnost pořídit dětem ve skalách fotografie a druhý den poskytnout vedoucímu výpravy privátní odkaz ke stažení (vedoucí výpravy pak odkaz ke stažení fotek z výletu předá rodičům), odkaz ke stažení je neveřejný.
 
-SLUŽBY PLACENÉ
--- Prodej turistických suvenýrů u vchodu do Teplických skal.
--- Restaurace před vchodem do Teplických skal (dle denní nabídky).
--- Parkoviště osobních aut a parkoviště autobusů.
 
--- Pokud se škola či skupina rozhodne pro jednodenní výlet do Teplických skal, ubytování není potřeba. Prohlídka skal zabere přibližně 3 hodiny bez průvodce, nebo 4 hodiny s průvodcem. Popřípadě lze trasu prodloužit na 5 - 6 hodin.
--- Pokud se škola nebo skupina rozhodne pro dvoudenní nebo třídenní výlet s průvodcem, lze připravit celkem tři možnosti na výlety, které proběhnou dle výběru a dohody. První výlet na skalní okruh do Teplických skal. Druhý výlet na rozhlednu Čáp a skalní hrad Bischofstein. Třetí výlet do skal Adršpašských. V tomto případě je možné využít ubytování v kempu Bučnice, který je vzdálen 500 metrů od hlavního vchodu do Teplických skal. Kemp Bučnice nabízí možnosti ubytování ve vlastních stanech, karavanech nebo v malých 4 - 6 lůžkových chatičkách. Všechny kontakty a podrobnosti o kempu najdete zde.
 
--- Při kratším jednodenním výletu doporučuji, vzít si sebou do skal lahvičku s tekutinou a svačinu. Na 6 km okruhu se nacházejí dvě odpočinková místa, kde je možné posedět a občerstvit se vlastními zásobami. Ve skalách se žádná restaurace, ani rychlé občerstvení nenachází z důvodu ochrany přírody v Národní přírodní rezervaci.
--- Před vchodem do skal, na okraji parkoviště pro osobní vozy, jsou k dispozici dvě restaurace a jedno rychlé občerstvení.
--- V případě nocování v kempu Bučnice, je v kempu k dispozici kiosek s rychlým občerstvením s vlastní otvírací dobou. Také si lze domluvit s vedoucí kempu zajištění snídaní nebo opékání buřtů. Poslední možností je vrátit se z kempu (třeba na večeři) oněch 500 metrů před hlavní vchod do Teplických skal a využít výše již zmíněné dvě restaurace nebo rychlé občerstvení.
 
--- Auta - mohou využít naše parkoviště, které je přímo před hlavním vchodem do Teplických skal (z hlavní silnice se zatočí na malý most přes řeku Metuji, na druhé straně říčky je velké asfaltové parkoviště).
--- Autobusy - mohou využít naše parkoviště, které je zhruba o 100 metrů dříve, než je vjezd na parkoviště pro osobní vozy. V případě, že autobus přijíždě ze směru od Náchoda a Teplic nad Metují, pak je parkoviště pro autobusy po levé ruce od hlavní silnice, ještě před mostem na parkoviště pro osobní auta. Pokud autobus přijíždí od Trutnova a Adršpachu, pak po pravé ruce mine v zatáčce most, který vede na parkoviště pro osobní auta a po 100 metrech bude po pravé ruce velké parkoviště pro autobusy. Obě parkoviště jsou viditelně označené. Na most přes říčku Metuji, směrem na parkoviště pro osobní auta, je autobusům vjezd zakázán dopravní značkou z důvodu malé nosnosti mostu.
 
KÓD
KDO
JARO - PODZIM
1
mateřské školy a děti předškolní
zdarma
2
žáci a studenti
60
3
žáci a studenti
80
4
žáci
100
5
držitelé průkazu ZTP a ZTP/P (snížené)
60
6
osoby dospělé (základní)
110
7
osoby starší 65 let (snížené)
60
8
pes
50
9
rodinné vstupné
290
10
parkovné motocykl
100
11
parkovné osobní vůz
150
12
parkovné karavan
300
13
parkovné autobus
300
 
KÓD
VYSVĚTLIVKY
1
děti do věku 6 let; vstup do skal je bez kočárku z důvodu obtížnosti trasy a jejího převýšení; malé děti, které se běžně přepravují v kočárku, je ve skalách potřeba nosit v náručí či v nějakém upraveném nosítku
2
děti základní a střední školy 6 - 18 let a studenti VŠ max do 26 let; cena za vstupenku bez průvodce; lze platit v hotovosti či platební kartou pouze na pokladně hlavního vchodu
3
děti základní a střední školy 6 - 18 let; cena za vstupenku s průvodcem; platba buď v hotovosti přímo průvodci, či po domluvě přes fakturu převodem na účet
4
vstupenka tzv. "BALÍČEK" pro děti základní školy; v ceně je vstupenka do skal s průvodcem, cestou ve skalách několik soutěžních otázek o sladké ceny, a pro každého na památku turistická vizitka nebo pohled se skalním razítkem a možností odeslání napsaného pohledu ze skal; platba buď v hotovosti přímo průvodci, či po domluvě přes fakturu převodem na účet
5
ZTP jsou osoby se statutem zvláště těžkého tělesného postižení; ZTP/P jsou osoby se statutem zvláště těžkého funkčního poškození či poškození orientace a pohyblivosti s potřebou průvodce; lze platit v hotovosti či platební kartou pouze na pokladně hlavního vchodu
6
osoby dospělé 18 - 65 let; lze platit v hotovosti či platební kartou pouze na pokladně hlavního vchodu
7
pro seniory starší věku 65 let bez ohledu na statut důchodce, či pracujícího důchodce; lze platit v hotovosti či platební kartou pouze na pokladně hlavního vchodu
8
pes se na území Národní přírodní rezervace Teplické skály smí pohybovat v doprovodu svého majitele pouze na vodítku, popřípadě u malých plemen tolerujeme, že jsou neseni v náručí, tašce či batohu; pes na volno s možností volného pohybu mimo vyznačené trasy je striktně zakázán; lze platit v hotovosti či platební kartou pouze na pokladně hlavního vchodu
9
na rodinnou vstupenku je vstup povolen 2 osobám dospělým + 2 nebo 3 děti do věku 15 let; lze platit v hotovosti či platební kartou pouze na pokladně hlavního vchodu
 
--- Teplické skály jsou součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, z čeho ze zákona vyplývá několik omezení.
------- zákaz kouření a rozdělávání otevřené ohně
------- zákaz odhazování odpadků do volné přírody (na okruhu jsou koše)
------- zákaz vstupu mimo vyznačené turistické trasy
------- zákaz trhání rostlin a poškozování lesních porostů a skal
------- zákaz volného pobíhání psů (pes na vodítku povolen)
------- zákaz hlasitého pouštění hudby (chováme se klidně)
------- zákaz používání dronů
--- Internet a signál telefonních operátorů k dispozici není.
 

--- Autem i autobusem je trasa shodná. Ve směru od Náchoda dojedete po silnici 303 do Police nad Metují. Kousek za Policí povede silnice 303 směrem na Broumov a zde odbočíte vlevo na Teplice nad Metují. Projedete městečko Teplice nad Metují a až projedete náměstí, dáte se za náměstím doleva a pojedete ještě další 2 km za město, dokud nedojedete k parkovišti před vchodem do skal. Ve směru od Trutnova pojedete po silnici 301 směrem na Adršpach, projedete obec Adršpach a po 4 km vjedete do Teplic nad Metují (přes koleje). Po pravé ruce budete mít po chvíli kemp Bučnice, 500 metrů za kempem bude po pravé straně vchod do skal se dvěma parkovišti (první pro osobní auta, o 50 metrů dále za levotočivou zatáčkou pak pro autobusy).

--- Vlakem se do železniční stanice s názvem Teplice nad Metují - Skály dostanete také ze dvou stran. Od Hradce Králové, od Chocně, od Starkoče, od Náchoda dojedete do stanice Teplice nad Metují (hlavní nádraží), kde je vždy přestup do motorového vláčku, který vždy čeká na první koleji a je připraven odjet směrem na Trutnov. Po přestupu do motoráčku směr Trutnov pojedete pouze dvě zastávky. První zastávka je Teplice nad Metují - Město, druhá zastávka je Teplice nad Metují - Skály. Pokud pojedete z druhé strany od Trutnova, pojedete vlakem Trutnov - Teplice nad Metují. Jakmile projedete stanici Adršpach (skály), následuje zastávka Teplice nad Metují - Skály. Po domluvě bude na vás u vlaku čekat náš průvodce.

 
- Fotky z Teplických skal najdete zde - www.milan-skoda.cz
------- po otevření stránky klikněte v rozdělovníku vlevo na kolonku Broumovsko
------- v řádku Fotografie z výletů zvolte písmenko T
------- v seznamu výletů zvolte výlet, který vás zajímá a klikněte na malé foto vlevo
------- po kliknutí na malé foto se fotogalerie pustí automaticky dokola
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005