HORSKÁ CHATA PORTÁŠKY
... nabídka ubytování v Krkonoších, v klasické horské hřebenové boudě na svazích nad Velkou Úpou (nedaleko Růžové hory směr Sněžka).
 
LOKALITA

Velká Úpa (německy Gross Aupa), je dnes přední částí Pece pod Sněžkou, jednoho z nejznámějších rekreačních a horských středisek Krkonoš. O Peci pod Sněžkou, včetně Velké Úpy, by se dalo hovořit, jako o centru Východních Krkonoš. Z Velké Úpy do Pece je to zhruba 2 km a prakticky jsou obě části spojeny desítkami rekreačních zařízení. Pokud jste někdy jeli do Pece pod Sněžkou, zákonitě jste museli projíždět Velkou Úpou a bylo by divné, kdybyste si nepovšimnuli na pravém hřebeni ve směru jízdy jedné z nejznámějších sjezdovek celého střediska, skiareálu Velká Úpa, který zlidověl pod názvem Portášky, podle známé stejnojmenné boudy na vrcholu hřebene, ve výšce 1050 m n.m. Dnes je tato bouda známá jako Horská chata Portášky, č.p. 110, Velká Úpa, 542 21 Pec pod Sněžkou.

 
KONTAKTY
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
záchranka (jezdí z Trutnovské nemocnice, na místě do 30-ti minut)   155 nebo 499 404 030
tísňová linka horské služby   1210
pobočka horské služby Pec pod Sněžkou   499 896 233 nebo 602 448 444
praktický lékař MUDr. Zdeněk Vrtala, Velká Úpa 320, Pec pod Sněžkou. Ordinuje po, st, čt, pá 12 - 14, út 10 - 12.   499 329 340
praktický lékař MUDr. Pavel Petrů, Třída Josefa II. 78, Horní Maršov. Ordinuje: po 12 - 15, út 8 - 11, čt 8 - 13.   739 175 185
zubní ordinace MUDr. Karolina Feduňová, Pec pod Sněžkou č. p. 315.   603 413 113
dětská lékařka MUDr. Eva Hančilová, třída Josefa II. 78, Horní Maršov. Ordinuje: po 8 - 12, út 8 - 10, st 8 - 12, čt 8 - 12, pá 8 - 10.   499 874 143
lékárna Horní Maršov, Třída Josefa II. 78. Otevřeno: po - pá 8 - 12.30, 13.30 - 17.   493 034 400
Regionální nemocnice Trutnov, Maxima Gorkého 77, Trutnov.   499 866 111
pošta Pec pod Sněžkou, č.p. 197. Otevřeno: po - pá 8 - 16.   499 896 283
 
VYŽITÍ A VYBAVENÍ PENZIONU
SLUŽBY ZDARMA V CENĚ POBYTU
--- Lůžkoviny (budou při příjezdu povlečené, při odjezdu prosíme školy či skupiny, aby použité povlečení stáhli a na chodbě před pokoji vytvořili a poskládali tři hromádky, prostěradala, cíchy a povlečení z polštářů, za což děkujeme).
--- Vyhlídková terasa přímo před boudou, s výhledem na sjezdovku Portášky vedoucí dolů do Velké Úpy, a s výhledem na protější svah hor (Vlašský vrch, Černá hora, Světlá hora).
--- Dětský koutek.
--- Krytý vnitřní bazén (červen až září).
--- Společenská místnost ala Klubovna (stůl na ping-pong, stoly, křesla, židle, společenské hry).
--- Herní krajina (areál) Pecka - neomezený přístup do soustavy velkých dřevěných staveb a her ve volné přírodě, které začínají u naší chaty Portášky a končí ve 100 metrů vzdáleném lese. Jde o různé prolézačky, skluzavky, visuté žebříky, interaktivní sochy, naučné tabule, to vše tematicky zaměřeno na naši přírodu (viz fotogalerie).
--- Venkovní dětské hřiště s domečkem, 4 skluzavky, 4 houpačky, pískoviště, 
--- Ohniště a lavičky.
--- Dům ve větvích (100 m od Portášek) - jde o dřevostavbu na kraji lesa, malý dřevěný domeček umístěný mezi stromy ve výši větví (viz fotogalerie).
--- Stožár na vlajku (pokud má škola, klub či oddíl svou vlastní vlajku, můžete si ji vztyčit na stoážku přímo před Portáškami).
--- Wifi (free v prostorách restaurace a baru).
--- Okolní louky kolem Horské chaty Portášky patří k chatě, lze je tedy automaticky používat na hry.
--- Les na území Krkonošského národního parku je od chaty vzdáleno 100 m (směr menší vlek a domeček ve větvích). Přístup do lesa na hry je volný, samozřejmě je nutné respektovat základní předpisy (nerozdělávat oheň, neničit porosty).
--- Lyžárna/kolárna/botárna v přízemí budovy volně k využití. Pro pohyb po budově je dobré mít sebou přezůvky (bačkory), aby se do budovy a na pokoje nezanášela venkovní nečistota, děkujeme za pochopení.
--- TV s možností přehrávání filmů či pohádek z DVD lze využít v jídelně a v klubovně.
--- Večerní táborák po dohodě místo jedné večeře během pobytu (polévka v jídelně + buřty u táboráku).
--- Školkám a školám v případě zájmu můžeme v ceně pobytu (tedy zdarma) poskytnout jednoho člověka, který vám připraví turistický výlet a půjde s vámi jako turistický průvodce (i s výkladem a soutěžními otázkami během výletu, například výlet na Sněžku, nebo přes Růžohorky do Pece, či na Spálený Mlýn. S naším člověkem se také můžete domluvit dle jeho volného času na výpomoc během pobytu, například při sportovních hrách a soutěžích. Turistického průvodce a sporťáka si můžete domluvit a bezplatně objednat na 773 641 210 nebo na e-mailu blindarium@seznam.cz
 
SLUŽBY PLACENÉ DLE CENÍKU
--- Restaurace a bar (dle denní nabídky).
--- Sauna (650 Kč/1,5 hodiny)
--- Možnost přiobjednat si pro celou skupinu polévku též k večeři za příplatek + 20 Kč/žák.
--- Požadavky na speciální stravu (vegetarián, vegan, bezlepek, bezlaktózový atd) za příplatek + 50 Kč/pokrm. Bez příplatku pouze v případě, že žák předloží potvrzení od lékaře o postižení vyžadující úpravu pokrmů.
--- Obědový balíček navíc proti plné penzi, například v den odjezdu, v ceně 100 Kč/žák.
--- Možnost objednat si malý narozeninový dort za 250 Kč.
--- Nafukovací skákací hrad pro děti do 8 let 250 Kč/hodina.
--- Možnost objednání poučné přednášky od pracovníků Krkonošského národního parku nebo Horské služby.
--- Možnost zajistit pro pobyt vaší školy noční dozor (člověk s ověřeným certifikátem Ostraha osob a majetku (kód 68-008-E).
--- Možnost zajistit pro pobyt vaší školy zdravotníka (člověk s ověřením absolvování zdravotnického kurzu Zdravotník zotavovacích akcí s akreditací MŠMT u Českého červeného kříže v Trutnově).
 
UBYTOVÁNÍ
--- Celková kapacita Horské chaty Portášky je 94 lůžek. Z toho 46 lůžek se nachází v 1. patře a 48 lůžek ve 2. patře (ve druhém patře lze u některých pokojů lůžka přesouvat a přizpůsobit je potřebám školy).
--- 1. patro - 4 pokoje (celkem 10 lůžek) mají společné sociální zařízení na chodbě. Zbylé pokoje (celkem 36 lůžek), mají sociální zařízení přímo na pokoji. Na prvním patře se nacházejí pokoje 2 - 4 lůžkové.
--- 2. patro - 1 pokoj čtylůžkový (je určen vedoucím a učitelům, skládá se ze dvou dvoulůžkových uprostřed s vlastním sociálním zařízením). Zbylé pokoje na patře jsou vícelůžkové, třeba 5 - 14 lůžek. Z toho důvodu je na 2. patře též stanovena cena nižší.
--- Na celé budově jsou postele (lůžka). Pouze na jediném pokoji (č. 5/6) máme jednu jedinou patrovou palandu.
--- Pobyty pro školy v přírodě, adaptační kurzy, soustředění a podobné skupinové akce nabízíme od dubna do října.
--- Pobyty pro lyžařské kurzy leden až březen bohužel nenabízíme, nejsou možné z důvodu vyprodané kapacity stálými klienty.
--- Počet pokojů 1. patro: 2-lůžkový 10 x
--- Počet pokojů 1. patro: 3-lůžkový 2 x
--- Počet pokojů 1. patro: 4-lůžkový 5 x
--- Počet pokojů 2. patro: 2-lůžkový 2 x
--- Počet pokojů 2. patro: 5-lůžkový 1 x
--- Počet pokojů 2. patro: 6-lůžkový 2 x
--- Počet pokojů 2. patro: 7-lůžkový 1 x
--- Počet pokojů 2. patro: 11-lůžkový 1 x
--- Počet pokojů 2. patro: 15-lůžkový 1 x
1. PATRO
číslo
vybavení pokoje
1

Dvoulůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.

2

Dvoulůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.

3

Dvoulůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.

4

Čtyřlůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.

5/6

Osmilůžkové rodinné apartmá se skládá ze dvou čtyřlůžkových pokojů, které mají samostatnou koupelnu se sprchou a 2 toaletami. Po vstupu do hlavní předsíně následují samostatné vchody do obou čtyřlůžkových pokojů a do sociálního zařízení. Orientace na jih.

7/8/9

Jedenáctilůžkové rodinné apartmá se skládá ze tří pokojů, dva pokoje jsou čtyřlůžkové (8 + 9) a jeden třílůžkový (7). Celý komplex má samostatnou koupelnu s vanou a toaletou. Po vstupu do hlavní předsíně následují samosetatné vchody do všech tří pokojů i na sociální zařízení. Zároveň se z předsíně dostanete na krytou zimní terasu s posezením pro osm osob a s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 7 - 9. Orientace na jih.

10

Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.

11
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
12

Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.

13
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
14
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
15

Třílůžkový pokoj (v případě nouze lze přidat 2 přistýlky), s vlastní koupelnou. Orientace na sever.

16

Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na východ.

17

Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na východ.

2. PATRO
20

Pětilůžkový pokoj kategorie Ekonomik. Na pokoji umyvadlo. Sprchy a toalety (po rekonstrukci) společné na patře. Orientace na západ.

21

Šestilůžkový pokoj kategore Ekonomik. Na pokoji umyvadlo. Sprchy a toalety (po rekonstrukci) společné na patře. Orientace na západ.

22

Dvoulůžkový pokoj kategorie Ekonomik, s vlastní koupelnou. Orientace na východ.

23

Dvoulůžkový pokoj kategorie Ekonomik, s vlastní koupelnou. Orientace na východ.

24

Sedmilůžkový pokoj kategore Ekonomik. Na pokoji umyvadlo. Sprchy a toalety (po rekonstrukci) společné na patře. Orientace na sever.

25

Jedenáctilůžkový pokoj s umyvadlem (teplá/studená). Nově rekonstruované sprchy a toalety na patře. Orientace na západ.

26

Patnáctilůžkový pokoj s umyvadlem (teplá/studená). Nově rekonstruované sprchy a toalety na patře. Orientace na východ.

NÁKRESY
 
STRAVOVÁNÍ
--- Snídaně - kontinentální (část snídaně je předem připravena na stolech, další potraviny jsou volně uložené na švédských stolech k výběru dle vlastního uvážení - margarín, džem, pečivo, mléko, cornflakes, čokokuličky).
--- Obědy - polévka + teplé hlavní jídlo.
--- Svačiny - dopolední a odpolední (například jogurt, ovoce, pečivo, pomazánka).
--- Večeře - hlavní jídlo + dezert.
--- Balíčky - v případě celodenního výletu u škol, prosíme datum výletu nahlásit před příjezdem, nebo nejpozději 3 dny předem.
--- Pitný režim - po celý den v jídelně (po domluvě v létě voda nebo voda se šťávou; v chladných dnech čaj).
--- Speciální strava - pokud bude mít škola mezi účastníky nějaké dítě, které bude bezlepkové, nebo bezlaktózové, nebo vegetarián, či případně bude potřeba nějaká jiná speciální úprava stravy, je toto potřeba nahlásit minimálně 14 dnů před příjezdem, tedy před odsouhlasením jídelníčku a tuto stravu je potřeba si objednat (viz služby placené).
--- Jídelníček - který bude platit během pobytu, si s vámi odsouhlasíme 2 týdny před příjezdem.
--- Stravování během oběda a večeře probíhá takto - školy mají službu, která roznese nádobí a příbory, pak teriny s polévkou a po jednotlivých stolech si chodí k výdejnímu okénku, aby nevytvořili frontu, přes kterou by se nedostali ostatní. Použité nádobí se vrací do okénka špinavého nádobí. Poté, co se vydá strava všem dětem i dospělým, je možné k výdejnímu okénku poslat děti, které si chtějí přidat (do vyčerpání zásob).
--- Restaurace a bar - v provozu dle otvírací doby nebo dle domluvy, s nabídkou dle aktuálního jídelního či barového lístku.
 
PARKOVÁNÍ
--- Auta - osobní vozidla mají k dispozici menší parkoviště bezplatně přímo u Horské chaty Portášky. Před příjezdem je ale potřeba, aby si řidič domluvil a vyzvednul povolení k vjezdu do Národního parku (Krnap), které obdrží bezplatně v informačním centru Veselý Výlet v Horním Maršově (Temný Důl), cca 5 km před Velkou Úpou, větší budova u hlavní silnice po pravé straně. Toto povolení je řidič povinen mít na viditelném místě za předním sklem.
 
CENÍK - školky, školy & dětské skupiny a oddíly
školní rok 2021 / 2022 - první patro
měsíc
polopenze
plná penze 3
plná penze 5
září
530
620
670
říjen
530
620
670
listopad
510
610
650
prosinec
490
580
630
leden
690
780
830
únor
730
830
870
březen
640
740
780
duben
500
600
640
květen
510
610
650
červen
520
620
660
červenec
610
700
750
srpen
610
700
750
 
školní rok 2021 / 2022 - druhé patro
měsíc
polopenze
plná penze 3
plná penze 5
září
440
540
580
říjen
440
540
580
listopad
420
520
560
prosinec
400
500
540
leden
600
700
740
únor
640
740
780
březen
550
650
690
duben
410
510
550
květen
420
520
560
červen
430
530
570
červenec
520
620
660
srpen
520
620
660
--- polopenze (snídaně a večeře) - je vhodná pro skupiny dětí, například pro sportovní oddíly, které mají v plánu vyrážet po snídani na turistické výlety nebo další sportovní aktivity na celý den mimo chatu.
--- plná penze 3 (snídaně, obědy a večeře) - vhodné pro vysoké školy, střední školy a základní školy (pro větší děti II. stupeň), kde nemají předpis svačinek.
--- plná penze 5 (snídaně, obědy, večeře a dopolední i odpolední svačinka) - vhodné pro školky a základní školy I. stupeň, pro menší děti, kde je předpis stravování i se svačinkou.
--- Platí se pouze za obsazená lůžka, to znamená, že když například na 11 lůžkovém pokoji obsadí škola 7 lůžek, za zbylá 4 volná lůžka se neplatí.
--- Uvedené ceny jsou za noc/žák, příklad výpočtu pobytu: škola v přírodě s příjezdem v pondělí před obědem a odjezdem v pátek po snídani (se završením plné penze) hradí v květnu při variantě plná penze 3 za 4 noci v 1. patře 4 x 580 = 2.320 Kč a ve druhém patře 4 x 490 = 1.960 Kč.
--- Na 10 platících dětí 1 pedagog (vedoucí) pobyt zdarma.
--- Při pobytu na 1, 2 nebo 3 noci se ceny ve výše uvedeném ceníku zvyšují o + 15%.
--- Při obsazení obou pater jednou velkou výpravou či školou, se počítá cena jako aritmetický průměr z obou pater.
--- V ceně je zahrnuto ubytování, pitný režim po celý den a plná penze, včetně DPH a všech dalších poplatků a včetně všech možností vyžití zdarma, které jsou uvedeny výše v rubrice vyžití.
 
POKYNY
--- Ubytovaní se po celé boudě pohybují v přezůvkách, které je nutné přivézti si sebou. Boty se při přezouvání ponechají v botárně u vstupu.
--- Objekt je nekuřácký, zákaz kouření na celé chatě včetně restaurace; kuřáci si mohou zapálit venku před vchodem
--- Postup při objednávce pobytu a následných platbách je následující: nejdříve proběhne na základě zájmu o pobyt předběžná rezervace na 7 dnů, během této doby můžeme emailem nebo telefonicky vyřešit všechny potřebné dotazy a škola či skupina se může rozhodnout, zda pobyt zruší nebo objedná závazně. Pokud není objednávka do 7 dnů od předběžné blokace závazná, pak se předběžná blokace automaticky zruší a termín je zase volný. Pokud škola či skupina zašle k rukám pana Škody emailem objednávku závaznou, tato je obratem potvrzena a vedoucí výpravy obdrží následně návrh smluvy o pobytu a s provozním chaty se domluvíte na termínu úhrady zálohové faktury.
--- Na baru restaurace probíhá též prodej drobných upomínkových předmětů a sladkostí; tyto drobné nákupy doporučujeme provádět po obědě a po večeři, nebo po domluvě s personálem.
--- Signál všech mobilních operátorů je na chatě a v okolí dobrý, protože zde máme umístěnou zesilovací radiokomunikační stanici. V případě horšího signálu je potřeba popojít kousek stranou a najít si u každého operátory to správné místo.
 
DOPRAVA
Na Horskou chatu Portášky se školy a větší skupiny mohou dopravit několika způsoby.
--- autem - pokud menší skupina nebo třeba jenom vedoucí skupiny či někteří učitelé pojedou osobním autem, mohou vyjet na hřeben až k Portáškám (viz rubrika Parkování). Jeďte po hlavní silnici od Trutnova, přes Svobodu nad Úpou a přes Horní Maršov na křižovatku do Temného Dolu, kde je rozdvojka. Hlavní silnice mírně vlevo vede do Velké Úpy a Pece pod Sněžkou, odbočka doprava vede do Dolní Malé Úpy, do Horní Malé Úpy a na Pomezní boudy. Osobní auto se na Portášky dostane po obou cestách.
1 - první možnost s prudším stoupáním. Jeďte do Velké Úpy. Při příjezdu do Velké Úpy budete mít po pravé ruce vedle silnice řeku Úpu a pojedete proti proudu. Ve chvíli, kdy přejedete most a řeka vám přeskočí z pravé strany na levou, po 20 metrech za mostem je na pravé straně Restaurace U Pece a za ní je nenápadná úzká asfaltová silnice směrem doprava vzhůru na stráně. Cesta je zároveň turistická modrá trasa, držte se tedy další 1,5 km modré turistické značky, dokud neprojedete lesem a neotevře se před vámi louka s křižovatkou u Janovy Boudy. Zde se dáte prudce vlevo do dalšího stoupání po asfaltové silnici na turistickou trasu žlutou. Po dalším 1,5 km dojedete na hřeben, kde vlevo vedle sjezdovky spatříte Portášky. Nezapomeňte si před vjezdem do Krnpau vyzvednout povolenku v infocentru Veselý Výlet v Horním Maršově.

2 - druhá možnost s táhlejším stoupáním. Na křižovatce v Temném Dole na konci Horního Maršova se dejte doprava směrem na Pomezní Boudy a Horní Malou Úpu. Po 2,5 km jízdy lesem po široké silnici č. 252 přijedete ke Spálenému Mlýnu (vlevo velké parkoviště, vpravo stráň s penziony). Za Spáleným Mlýnem je ihned doleva odbočka přes říčku Malou Úpu na úzkou silnici, která je zároveň modrou turistickou trasou. Po 2 km jízdy lesem dorazíte na Janovy Boudy. Zde se dáte prudce vpravo do dalšího stoupání po asfaltové silnici na turistickou trasu žlutou. Po dalším 1,5 km dojedete na hřeben, kde vlevo vedle sjezdovky spatříte Portášky. Nezapomeňte si před vjezdem do Krnpau vyzvednout povolenku v infocentru Veselý Výlet v Horním Maršově.

--- autobusem - nejpoužívanější možnost většinou škol je podle výše uvedené cesty (viz doprava autem), příjezd do Velké Úpy proti proudu řeky, která lemuje silnice po pravé straně vozovky, až k mostu přes řeku (řeka se přesune na levou stranu vozovky). Přibližně 100 metrů za mostem je centrum obce Velká Úpa s obchody a parkovištěm (vlevo, P5), kde škola z autobusu včetně zavazadel vystoupí. Pro zavazadla přijedeme z Portášek a odvezeme vám je nahoru na Horskou chatu. Škola pak vyrazí přes silnici do kopečky k lanovce na Portášky (asi 150 metrů) a využije lanovou dráhu, která vede až na hřeben přímo k Horské chatě Portášky. Informace o provozu lanovky najdete zde. Na webové stránce lanovky je ceník i pro školy a formulář ke stažení, který škola musí před uplatněním slevy pro školy vyplnit a na lanovce odevzdat.
--- autobusem - jde o shodnou možnost, která je uvedena pro školy a skupiny výše, ale v případě, že lanovka nebude v provozu a nebo skupina nebude mít zájem vyjet na Portášky lanovkou. V takovém případě vám odvzeme z parkoviště zavazadla a celá skupina může vyjít na Portášky v rámci malého turistického výletu 3 km vzhůru po turistické trase shodné, jako pro osobní auta, tedy nejdříve po modré směr Janovy Boudy a odtud po žluté k Portáškám.
--- autobusem - výjezd autobusem na hřeben, až na Portášky. Tuto možnost nabízíme pouze malým dětem do 9 let, tedy například školkám nebo dětem z první a druhé třídy, pro které by bylo obtížné na Portášky vyjít pěšky nebo použít lanovou dráhu. Tato možnost je trošku komplikovanější a pokud bude mít o ni nějaká škola či skupina s malými dětmi zájem, je potřeba se na ni domluvit co nejdříve, neboť musíme pro autobus zajistit 3 povolení pro vjezd do Krkonošského národního parku. V tomto případě pak autobus jede trasou od Trutnova, přes Svobodu nad Úpou a přes Horní Maršov, kde cca 1 km za Horním Maršovem přijede na křižovatku tvaru Y, kde je hlavní silnice mírně vlevo do Pece pod Sněžkou a odbočka vpravo je na Horní Malou Úpu a Pomezní boudy. Autobus se dá vpravo (silnice 252), nepojede tedy do Velké Úpy. Zhruba po 3 km jízdy lesem přijedete do Dolní Malé Úpy a po levé straně spatříte Spálený Mlýn a parkoviště. Tady na vás budeme čekat s osobním autem, které vás po úzké silnici povede (pojedeme před vámi a zajistíme, aby autobus neměl žádné vozidlo v protisměru) směr Janovy Boudy a pak na Portášky (od Spáleného Mlýna cca 3 km). To samé proběhne při cestě zpět.
 
MAPY
--- od Trutnova směr Velká Úpa
--- centrum Velké Úpy s lanovkou na Portášky
--- příjezd na Portášky autem nebo autobusem
--- zimní lyžařská mapa nejbližšího okolí
--- pěší výstup od parkoviště pod lanovkou na Portášky
 
TIPY NA VÝLETY
1 - Herní krajina Pecka - se nachází zhruba 100 metrů nad Portáškami na okraji lesa. Když vyjdete z chaty, ujdete 20 metrů vpřed a podíváte se doleva přes louku, spatříte první dřevostavby této unikátní krajiny pro děti. Některé části areálu jsou pak umístěny též zhruba 100 m od Portášek přímo (za koncovou točnou vleku).
2 - do Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu (okruh 8 km) - z chaty Portášky se vydáme kolem Herní krajiny Pecka doleva a budeme stoupat po úzké silnici, která je zároveň žlutouo a zelenou turistickou trasou. Zhruba po 2 km dorazíme na Růžohorky, odkud je krásná vyhlídka na část Obřího dolu, Studniční a Luční horu. Zde zatočíme po zelené doleva dolů do Pece pod Sněžkou. Zhruba 500 m nad Pecí dojdeme k rozcestníku Pod Větrníkem, kde se dáme doprava na žlutou, která nás přivede k dolní stanici lanovky na Sněžku, kde začínají pěkné vodní kaskády na řece Úpě, která směřuje dolů do města. U lanovky přejdeme most na levou stranu Úpy (podél proudu dolů) a po okraji lesa po pěšině podél řeky pak sejdeme až do centra a pokocháme se cestou malou vodní nádrží (přehrada v Bukovém údolí). Po prozkoumání centra Pece pod Sněžkou se můžeme vydat na zpáteční cestu, na hlavní křižovatce se dáme doleva směrem dolů a po 50 metrech zabočíme mírně vlevo do stoupání po červené trase (zároveň cyklo K1A), která nás povede kolem Žlebského potoku až na Portášky. Tento výlet by se měl dát zvládnout mezi obědem a večeří.
3 - výlet na Sněžku (bez lanovky, 15 km) - shodně jako u výletu č. 2 vyrazíme po žluté na Růžohorky, kde se dáme doprava stále po žluté směr Sněžka. Od Portášek jde zhruba o 5 km stoupání, které vede částečně od Růžové hory podél lanovky. Po přestávce na Sněžce, tuto přejdeme na druhou stranu a sejdeme ke Slezskému domu nad Obří důl, kde se dáme doleva dolů na modrou a budeme dolů scházet dalších 5 km Obřím dolem. Cestou potkáme Dixův kříž, starou Vodárnu, Kovárnu se štolou a Kapli v Obřím dole. Pokud se nám vyvede počasí, trasa jak na Sněžku nahoru tak dolů je lemována nádhernými výhledy. Podél Úpy pak sejdeme až nad dolní Stanici Lanovky, kde odbočíme doleva na žlutou a po 1 km u rozcestníku Pod Větrníkem se dáme doleva vzhůru 2 km na Růžohorky, odkud je už jenom kousek doprava po silnici na Portášky. Tento výlet je celodenní.
4 - výlet na Sněžku (s lanovkou, 12 km) - jde o zcela shodnou trasu, která je popsaná jako výlet č.3, pouze s tím rozdílem, že z Růžové hory, si můžeme na Sněžku ušetřit zhruba 3 km stoupání tím, že využijeme lanovku z Růžové hory na Sněžku.
5 - na Čertův Mlýn a Krakonoše (okruh 9 km) - z Portášek vyjdeme přímo 100 m na silnici, kde se dáme vpravo a po 200 m u rozcestníku Pod Portášovými Boudami se dáme po široké lesní cestě doleva po zelené turistické trase kolem Pěnkavčího vrchu, až po 3 km klesání dorazíme ke Spálenému Mlýnu. Zde přejdeme silnici na druhou stranu tak, aby nám silnice zůstala po pravé ruce a stále po zelené turistické trase jdeme po pěšince mírně vzhůru do lesa k rozcestníku Nad Spáleným mlýnem. Zde pokračuje zelená rovně, ale my se dáme doleva po žluté, po asfaltové silnici a po 150 metrech (druhá odbočka vlevo) spatříme ukazatel k chatě Krakonoš. Zde odbočíme k malebné červenobílé pruhované chaloupce a než k ní dojdeme, tak potkáme na kraji lesa jak Čertův Mlýn, tak obřího Krakonoše. Stejnou trasou sejdeme pak 500 metrů zpátky na křižovatku ke Spálenému Mlýnu a odtud se dáme po modré turistické (cyklo K1A) přes říčku Malou Úpu po úzké silnici táhlým stoupáním, zhruba 3 km, na Janovy Boudy. Za boudou vede další silnice vpravo vzhůru, která je zároveň žlutou turistickou trasou a ta nás po dalších 3 km dovede na Portášky. Tento výlet se dá zvládnout mezi obědem a večeří.
6 - na Pomezní boudy a pod Sněžku (15 km) - pro větší děti hřebenová túra. Nejdříve sejdeme z Portášek dolů pod sjezdovku na náměstí do Velké Úpy na linkový autobus, kterým se necháme vyvézt na Pomezní boudy kousek pod hřeben. Odtud vyrazíme po modré hřebenovce po česko-polské hranici směr Sněžka přes boudu Jelenku. Za Jelenkou opustíme hřebenovku mírně vlevo na zelenou turistickou (traverz) a kousek pod hřebenem dojdeme pod Sněžku až na úbočí Růžové hory, kudy vede lanovka. Pod lanovkou sejdeme po žluté turistické přes Růžohorky na Portášky. Při pěkném počasí se nám cestou otevřouo krásné výhledy na celé východní Krkonoše od Rýchor, přes Horní Malou Úpu a Černou horu, až po Sněžku a Sněžné jámy na obzoru za Sněžkou. Tento výlet je celodenní.
 
FOTOGALERIE
Po kliknutí na malé foto se galerie fotografií pustí automaticky
venkovní bouda, terasa, sjezdovka a louky, dětské hřiště, ohniště, bazén v přilehlé budově, chaloupka ve větvích
vnitřní restaurace, bar, jídelna pro školy, klubovna, sauna, vestibuly, terasy
zimní chata a okolí, sjezdovka
pokoje vybavení pokojů a sociální zařízení
Pecka Herní krajina Pecka (100 m) - je volně přístupný dětský areál dřevostaveb, prolézaček, skluzavek a naučných tabulí
výlet okolí Portášek (2 km) - výhledy směr Malá Úpa, Horní Maršov, Černá hora, Studniční hora, Obří důl
výlet Pec pod Sněžkou (4 km) - centrum a stezka podél Úpy k lanovce (lze prodloužit do Obřího dolu)
výlet na Pomezní boudy (autobusem) a pod Sněžku (15 km) - hřebenový výšlap po česko-polské hranici
výlet do a kolem Pece pod Sněžkou (10 km) - centrum, přehrada na Úpě, kolem nástupní stanice lanovky do Modrého dolu a na Liščí vodopád
 
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005