PORTÁŠKY (Krkonoše - Velká Úpa)
Velká Úpa (německy Gross Aupa), je dnes přední částí Pece pod Sněžkou, jednoho z nejznámějších středisek Krkonoš. Z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou je to zhruba 2 km a prakticky jsou obě části spojeny desítkami rekreačních objektů. Pokud jste někdy jeli do Pece pod Sněžkou, zákonitě jste museli projíždět Velkou Úpou a bylo by divné, kdybyste si nepovšimnuli na pravém hřebeni ve směru jízdy jedné z nejznámějších sjezdovek celého střediska, skiareálu Velká Úpa, který zlidověl pod názvem Portášky, podle známé stejnojmenné boudy na vrcholu hřebene, ve výšce 1050 m n/m.
Tato stránka jest neveřejná a informace jsou určené pro učitele a vedoucí výprav (školy v přírodě, lyžáky, adaptační kurzy, výlety, kluby, sportovní soustředění). Po kliknutí na vybrané téma v rozdělovníku (vlevo), se buď posunete níže, anebo na daném místě otevřete soubor v pdf formátu pro čtení či tisk.
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
turistický průvodce pan Škoda   blindarium@seznam.cz
adresa Horská chata Portášky   Velká Úpa 110, 542 21 Pec pod Sněžkou
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
záchranka (z Jilemnice, do 20-ti minut)   155
tísňová linka horské služby   1210
záchranka (jezdí z Trutnovské nemocnice, na místě do 30-ti minut)   155 nebo 499 404 030
pobočka horské služby Pec pod Sněžkou   499 896 233, 602 448 444
praktický lékař MUDr. Zdeněk Vrtala, Velká Úpa 320. Ordinuje po, st, čt, pá 12 - 14, út 10 - 12   499 329 340
praktický lékař MUDr. Pavel Petrů, Tř. Josefa II. 78, Horní Maršov. Ordinuje: po 12 - 15, út 8 - 11, čt 8 - 13   739 175 185
zubní ordinace MUDr. Karolina Feduňová, Pec pod Sněžkou č. p. 315   603 413 113
dětská lékařka MUDr. Eva Hančilová, třída Josefa II. 78, Horní Maršov. Ordinuje: po 8 - 12, út 8 - 10, st 8 - 12, čt 8 - 12, pá 8 - 10   499 874 143
lékárna Horní Maršov, Třída Josefa II. 78. Otevřeno: po - pá 8 - 12.30, 13.30 - 17   493 034 400
Regionální nemocnice Trutnov, Maxima Gorkého 77, Trutnov   499 866 111
pošta Pec p/Sn., č.p. 197. Otevřeno: po - pá 8 - 16   499 896 283
 
-SLUŽBY ZDARMA
--- Lůžkoviny (budou při příjezdu povlečené, při odjezdu prosíme školy či skupiny, aby použité povlečení stáhli a na chodbě před pokoji vytvořili a poskládali tři hromádky, prostěradala, cíchy a povlečení z polštářů, za což děkujeme).
--- Vyhlídková terasa přímo před boudou, s výhledem na sjezdovku Portášky vedoucí dolů do Velké Úpy, a s výhledem na protější hřeben hor (Vlašský vrch, Černá hora, Světlá hora).
--- Dětský koutek.
--- Krytý vnitřní bazén (červen až září).
--- Společenská místnost ala Klubovna (stůl na ping-pong, stoly, křesla, židle, společenské hry).
--- Herní krajina (areál) Pecka - neomezený přístup do soustavy velkých dřevěných staveb a her ve volné přírodě, které začínají u naší chaty Portášky a končí ve 100 metrů vzdáleném lese. Jde o různé prolézačky, skluzavky, visuté žebříky, sochy, naučné tabule, to vše tematicky zaměřeno na přírodu (viz Fotogalerie).
--- Venkovní dětské hřiště s domečkem, 4 skluzavky, 4 houpačky, pískoviště.
--- Ohniště a lavičky.
--- Dům ve větvích (100 m od Portášek) - jde o dřevostavbu na kraji lesa, malý dřevěný domeček umístěný mezi stromy ve výši větví (viz Fotogalerie).
--- Stožár na vlajku (pokud má škola, klub či oddíl svou vlastní vlajku, můžete si ji vztyčit na stoážku přímo před Portáškami).
--- wifi (free v prostorách restaurace a baru).
--- Okolní louky kolem Horské chaty Portášky patří k chatě, lze je tedy používat na hry.
--- Les na území Krkonošského národního parku je od chaty vzdálen 100 m (směr menší vlek a domeček ve větvích). Přístup do lesa na hry je volný, samozřejmě je nutné respektovat základní předpisy (nerozdělávat oheň, neničit porosty).
--- Lyžárna/kolárna/botárna v přízemí budovy hned za vchodem vlevo, volně k využití. Pro pohyb po budově je dobré mít sebou přezůvky (bačkory), aby se do budovy a na pokoje nezanášela venkovní nečistota, děkujeme za pochopení.
--- TV s možností přehrávání filmů či pohádek z DVD lze využít v jídelně a v klubovně.
--- Jelikož se bouda nachází nad sjezdovkou Portášky až na hřebenu, a k boudě vede pouze úzká asfaltová silnice pro osobní auta a autobus se do těchto míst nedostane, tak pro vaše zavazadla přijedeme na parkoviště pod sjezdovkou.
--- Parkoviště pro osobní auta.
--- Školkám a školám v případě zájmu můžeme zdarma poskytnout člověka, se kterým se můžete domluvit (pokud bude mít volno), a který vám připraví pěší turistický výlet a půjde s vámi jako průvodce (včetně výkladu o horách se soutěžními otázkami a drobnými odměnami). Jako turistický průvodce může vést vaši skupinu též na caklo výletě na kole, nebo v zimě během lyžařského výcviku může být průvodcem malé skupiny na běžkách (viz Kontakty).
 
-SLUŽBY PLACENÉ
--- Restaurace a bar (dle denní nabídky).
--- Sauna (dle aktuálního ceníku).
--- Možnost objednat si malý narozeninový dort za 250 Kč.
--- Nafukovací skákací hrad pro děti do 8 let 250 Kč/hodina.
--- Možnost objednání poučné přednášky od pracovníků Krkonošského národního parku nebo Horské služby (cena po domluvě s provozním).
 
--- Maximální ubytovací kapacita boudy je 94 osob.
--- Z toho 46 lůžek se nachází v 1. patře a 48 lůžek ve 2. patře (ve druhém patře lze u některých pokojů lůžka přesouvat a přizpůsobit je potřebám školy).
--- 1. patro - 4 pokoje (celkem 10 lůžek) mají společné sociální zařízení na chodbě. Zbylé pokoje (celkem 36 lůžek), mají sociální zařízení přímo na pokoji. Na prvním patře se nacházejí pokoje 2 - 4 lůžkové.
--- 2. patro - 1 pokoj čtylůžkový (je určen vedoucím a učitelům, skládá se ze dvou dvoulůžkových, uprostřed s vlastním sociálním zařízením). Zbylé pokoje na patře jsou vícelůžkové, od 5 do 14 lůžek. Z toho důvodu je na 2. patře též stanovena cena nižší.
--- Na celé budově jsou postele (lůžka). Pouze na jediném pokoji (č. 5/6) máme jednu jedinou patrovou palandu.
--- Přehled pokojů na 1. patře - 2-lůžkový 10 x, 3-lůžkový 2 x, 4-lůžkový 5 x
--- Přehled pokojů na 2. patře - 2-lůžkový 2 x, 5-lůžkový 1 x, 6-lůžkový 2 x, 7-lůžkový 1 x, 11-lůžkový 1 x, 15-lůžkový 1 x
--- Běžná praxe nástupu na ubytování je dopolední příjezd a plnou penzi začít obědem. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí snídaní a odjezd bývá též dopoledne. Po domluvě s provozním bouody, lze udělat výjimku, ubytování začít podvečerním příjezdem a plnou penzi začít večeří. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí obědem, nebo balíčkem místo oběda na cestu.
   
1. PATRO-
číslo
osob
inventář
1
2
Dvoulůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.
2
2
Dvoulůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.
3
2
Dvoulůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.
4
4
Čtyřlůžkový pokoj, předsíň, umyvadlo (teplá/studená); kategorie Klasik; z pokoje volný vstup na zastřešenou zimní terasu s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 1 - 4. Orientace na jih.
5/6
8
Osmilůžkové rodinné apartmá se skládá ze dvou čtyřlůžkových pokojů, které mají samostatnou koupelnu se sprchou a 2 toaletami. Po vstupu do hlavní předsíně následují samostatné vchody do obou čtyřlůžkových pokojů a do sociálního zařízení. Orientace na jih.
7/8/9
11
Jedenáctilůžkové apartmá se skládá ze tří pokojů, 2 pokoje jsou čtyřlůžkové (8 + 9) a 1 třílůžkový (7). Komplex má samostatnou koupelnu s vanou a toaletou. Po vstupu předsíň, pak vchody do všech tří pokojů i na sociální zařízení. Zároveň se z předsíně dostanete na krytou zimní terasu s posezením pro osm osob a s výhledem na sjezdovku, do údolí Velké Úpy a na Černou a Světlou horu. Terasa je společná pro pokoje 7 - 9. Orientace na jih.
10
2
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
11
2
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
12
2
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
13
2
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
14
2
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na západ.
15
3-5
Třílůžkový pokoj (v případě nouze lze přidat 2 přistýlky), s vlastní koupelnou. Orientace na sever.
16
2
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na východ.
17
2
Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Orientace na východ.
 
   
2. PATRO-
číslo
osob
inventář
20
5
Pětilůžkový pokoj Ekonomik. Na pokoji umyvadlo. Sprchy a toalety (po rekonstrukci) společné na patře. Orientace na západ.
21
6
Šestilůžkový pokoj Ekonomik. Na pokoji umyvadlo. Sprchy a toalety (po rekonstrukci) společné na patře. Orientace na západ.
22
2
Dvoulůžkový pokoj Ekonomik, s vlastní koupelnou. Orientace na východ.
23
2
Dvoulůžkový pokoj Ekonomik, s vlastní koupelnou. Orientace na východ.
24
7
Sedmilůžkový pokoj Ekonomik. Na pokoji umyvadlo. Sprchy a toalety (po rekonstrukci) společné na patře. Orientace na sever.
25
11
Jedenáctilůžkový pokoj s umyvadlem (teplá/studená). Nově rekonstruované sprchy a toalety na patře. Orientace na západ.
26
15
Patnáctilůžkový pokoj s umyvadlem (teplá/studená). Nově rekonstruované sprchy a toalety na patře. Orientace na východ.
 
--- Obecně - se veškerá strava konzumuje v jídelně. Pouze svačinky je možné bráti si sebou ven mimo budovu. Použité nádobí a zbytky odkládají strávníci na přistavený vedlejkší stůl.
--- Snídaně - kontinentální (část snídaně je předem připravena na stolech, další potraviny (margarín, džem, pečivo, mléko, cornflakes, čokokuličky) jsou volně uložené na švédských stolech k výběru dle vlastního uvážení za pedagogického dozoru.
--- Obědy - polévka + teplé hlavní jídlo.
--- Svačiny - například jogurt, ovoce, pečivo, pomazánka.
--- Večeře - hlavní jídlo + dezert.
--- Balíčky - v případě celodenního výletu, prosíme datum výletu nahlásit 2 dny předem, abychom mohli připravit místo oběda balíčky na cestu.
--- Pitný režim - po celý den v jídelně (po domluvě v létě voda nebo voda se šťávou, v chladných dnech čaj). Pití si děti mohou odnášet sebou ve vlastních lahvičkách. Doporučujeme, aby děti měly plastové lahvičky o obsahu 0,5 litru, neboť pokud se dostaví pár jedinců s 2 l PET lahví, obsah várnice bude záhy vyčerpán.
--- Speciální strava - požadavky na speciální stravu (vegetarián, vegan, bezlepek, bezlaktózový atd) za příplatek + 50 Kč/pokrm. Bez příplatku pouze v případě, že žák předloží potvrzení od lékaře o postižení vyžadující úpravu pokrmů. Rodiče bezlepkových dětí prosíme, aby své dítě na pobyt vybavili ke snídaním vlastním pečivem, na které je dítě zvyklé.
--- Jídelníček - který bude platit během pobytu, si s vámi odsouhlasíme 2 týdny před příjezdem.
--- Stravování během oběda a večeře probíhá takto - školy mají službu, která roznese nádobí a příbory, pak teriny s polévkou a po jednotlivých stolech si chodí k výdejnímu okénku, aby nevytvořili frontu, přes kterou by se nedostali ostatní. Použité nádobí se vrací do okénka špinavého nádobí. Poté, co se vydá strava všem dětem i dospělým, je možné k výdejnímu okénku poslat děti, které si chtějí přidat (do vyčerpání zásob).
--- Balíček místo oběda, který by si škola objednala na cestu v den odjezdu a oběd by již nebyl v základní ceně v plné penzi, tak lze za příplatek 100 Kč/žák.
--- Možnost domluvit se s provozním už před příjezdem nebo aspoň 2 dny předem, pokud by škola či skupina měla zájem místo jedné večeře absolvovat opékání buřtů na venkovním ohništi. Před opékáním děti dostanou ještě v jídelně polévku a poté se přesunou k ohništi ven na druhých chod. Personál připraví táborák, klacky na opékání, podtácky, kečup, hořčici, špekáčky, pečivo. Dozor u ohniště zajišťuje pedagog nebo vedoucí výpravy.
--- Možnost přiobjednat si pro celou skupinu polévku též k večeři za příplatek + 20 Kč/žák.
--- Restaurace a bar - v případě zájmu a po domluvě s vedoucím výpravy se dětem otevře bar za účelem nákupu sladkostí, drobných pochutin, pohledů a turistických suvenýrů. Razítko pro děti do turistických deníčků zapůjčíme na požádání.
 
--- Auta - osobní vozidla mají k dispozici parkoviště vedle boudy Portášky. Kapacita 7 vozidel. Upozorňujeme řidiče osobních aut, že je povinností každého řidiče si před příjezdem požádat Správu KRNAPu o povolení k vjezdu do národního parku. Povolení pak vložte za přední sklo vozidla.

--- Autobusy - jelikož se autobus na hřeben k Portáškám nedostane, tak svou jízdu skončí na autobusové zastávce pod sjezdovkou, kde škola nebo skupiny vystoupí. Zavazadla na hřeben na boudu odvezeme od autobusu naším vozem. Účastníci pobytu pak na hřeben mohou vyrazit po svých (dvě trasy dle výběru), nebo využít lanovku, pokud bude v provozu.

 
školní rok 2022 / 2023 - první patro
měsíc
polopenze
plná penze 3
plná penze 5
září
650
770
820
říjen
650
770
820
listopad
630
750
800
prosinec
600
720
770
leden
840
970
1020
únor
900
1020
1070
březen
790
910
960
duben
610
740
780
květen
630
750
800
červen
640
770
810
červenec
750
870
920
srpen
750
870
920
 
školní rok 2022 / 2023 - druhé patro
měsíc
polopenze
plná penze 3
plná penze 5
září
560
690
730
říjen
560
690
730
listopad
540
660
710
prosinec
510
640
680
leden
760
880
930
únor
810
940
990
březen
700
830
870
duben
530
650
700
květen
540
660
710
červen
550
680
730
červenec
660
780
830
srpen
660
780
830
 
--- Polopenze (snídaně a večeře) - je vhodná pro skupiny dětí, například pro sportovní oddíly, které mají v plánu vyrážet po snídani na turistické výlety nebo další sportovní aktivity na celý den mimo chatu.
--- Plná penze 3 (snídaně, obědy a večeře) - vhodné pro vysoké školy, střední školy a základní školy (pro větší děti II. stupeň), kde nemají předpis svačinek.
--- Plná penze 5 (snídaně, obědy, večeře a dopolední i odpolední svačinka) - vhodné pro školky a základní školy I. stupeň, pro menší děti, kde je předpis stravování i se svačinkou.
--- Platí se pouze za obsazená lůžka, to znamená, že když například na 11 lůžkovém pokoji obsadí škola 7 lůžek, za zbylá 4 volná lůžka se neplatí.
--- Uvedené ceny jsou za noc/žák. Zde uvádím příklad, jak si vypočítat cenu za pobyt. Například škola v přírodě, která přijede v pondělí dopoledne a začne plnou penzi obědem, odjíždí v pátek a končí plnou penzí snídaní, tak hradí v květnu při variantě plná penze 3 za 4 noci v 1. patře 4 x 610 = 2.440 Kč a ve druhém patře 4 x 520 = 2.080 Kč.
--- Na 10 platících dětí 1 dospělák (pedagog či vedoucí) pobyt zdarma.
--- Při pobytu na 1, 2 či 3 noci se ceny ve výše uvedeném ceníku zvyšují o + 15%.
--- Při obsazení obou pater jednou velkou výpravou či školou, se počítá cena jako aritmetický průměr z obou pater.
--- Výše uvedená cena je konečná, včetně všech daní a poplatků, a včetně všech služeb penzionu, které poskytujeme zdarma v rámci pobytu a v rámci základní ceny, a které najdete výše v rubrice vyžití.
--- Co se týče plateb, tak zhruba 3 měsíce před objednaným termínem je potřeba uhradit zálohovou fakturu, zhruba 50% z předběžné celkové částky. Po skončení pobytu pak bude vystavena závěrečná zúčtovací faktura podle skutečného počtu účastníků, od které bude odečtena záloha. To znamená, že když například škola objedná několik měsíců dopředu školu v přírodě v počtu 50 dětí a nakonec se přihlásí nebo z důvodu nemoci těsně před odjezdem přijede 45 dětí, závěrečná faktura bude na 45 dětí a těm, co neodjeli, může vedoucí výpravy finance vrátit.
--- V případě, že má škola obavy, že by mohlo dojít časem ke zrušení celého pobytu z důvodu nějaké karantény nebo infekce ve škole, doporučujeme rodičům všech dětí, aby si děti pojistili u kterékoli komerční nebo zdravotní pojišťovny proti případnému storno poplatku za zrušení pobytu.
 
--- Lyžáky se přezouvají v botárně, která je hned za vchodem do budovy. V botárně jsou také radiátory, které lze využít na sušení obuvy.
--- Sjezdovka Portášky, která nese stejné jméno, jako naše horská bouda, spadá do systému sjezdovek ve Velké Úpě, Peci pod Sněžkou a v Janských Lázních, a všechny jsou pod správou Skiresortu Černá Hora. S provozem sjezdovky tedy naše bouda nemá nic společného a každý vedoucí výpravy si skipasy zajišťuje ve skiareálu.
--- Pokladna lanovky na Portášky se nachází asi 30 metrů nad autobusovou zastávkou ve Velké Úpě, kam škola nebo skupina přijede svým autobusem. Zde v pokladně si také vedoucí výpravy po domluvě se skiareálem může skipasy vyzvednout.
--- Všechny informace o provozu lanovky na Portášky, cenách a všech podmínkách, které si přeje skiareál splnit, tak zjistíte zde...
- Skiresort sedačková lanovka Portášky - provoz
- Skiresort skiareál Velká Úpa (Portášky) - informace
- Skiresort online zakoupení skipasů - eshop
- Skiresort formulář pro školy a skupiny - odkaz
- Skiresort infolinka 840 888 229 nebo email skiresort@skiresort.cz
--- Sjezdovka Portášky má délku 1600 metrů, obtížnost červená. V provozu třísedačková lanovka, která bývá většinou v provozu od 8.30 do 16.00 hodin. Vzdálenost sjezdovky od boudy Portášky je 50 metrů.
--- Mezi jednotlivými areály, které spadají pod Skiresort, jezdí zdarma skibus. Skipas platí ve všech areálech.
 
--- Ubytovaní se po celé boudě pohybují v přezůvkách, které je nutné přivézti si sebou. Boty se při přezouvání ponechají v botárně u vstupu.
--- Objekt je nekuřácký, zákaz kouření na celé chatě včetně restaurace. Kuřáci si mohou zapálit venku před vchodem.
--- Postup při objednávce pobytu a následných platbách je následující: nejdříve proběhne na základě zájmu o pobyt předběžná rezervace na 7 dnů, během této doby můžeme emailem nebo telefonicky vyřešit všechny potřebné dotazy a škola či skupina se může rozhodnout, zda pobyt zruší nebo objedná závazně. Pokud není objednávka do 7 dnů od předběžné blokace závazná, pak se předběžná blokace automaticky zruší a termín je zase volný. Pokud škola či skupina zašle k rukám pana Škody emailem objednávku závaznou, tato je obratem potvrzena a vedoucí výpravy obdrží následně návrh smluvy o pobytu a s provozním chaty se domluví na termínu úhrady zálohové faktury.
--- Na baru restaurace probíhá též prodej drobných upomínkových předmětů a sladkostí; tyto drobné nákupy doporučujeme provádět po obědě a po večeři, nebo po domluvě s personálem.
--- Signál mobilních operátorů: T-mobile, O2, Vodafone je většinou dobrý.
 
--- autem - pokud menší skupina nebo třeba jenom vedoucí skupiny či někteří učitelé pojedou osobním autem, mohou vyjet na hřeben až k Portáškám (viz Mapy a Nákresy). Jeďte po hlavní silnici od Trutnova, přes Svobodu nad Úpou a přes Horní Maršov na křižovatku do Temného Dolu, kde je rozdvojka. Hlavní silnice mírně vlevo vede do Velké Úpy a Pece pod Sněžkou, odbočka doprava vede do Dolní Malé Úpy, do Horní Malé Úpy a na Pomezní boudy. Zde odbočíte vpravo směr Horní Malá Úpa a po 3 km přijedete do Dolní Malé Úpy, kde první budova po levé straně bude Spálený Mlýn a vedle něj velké záchytné parkoviště se závorou. Mezi budovou Spáleného Mlýna a parkovištěm vede odbočka přes most, kde je úzká silnice stoupající vzhůru. Vjezd vozidlům je zde zakázán, a proto je nutné v případě vyjetí na Portášky zhruba dva týdny před příjezdem kontaktovat Správu KRNAPu a vyplnit žádost o povolení vjezdu do chráněné zóny. Po obdržení tohoto povolení mějte doklad za předním sklem. Jakmile přejedete mostek u Spáleného mlýna budete po úzké asflatce stoupat lesem cca 2 km až přijedete na křižovatku k Janově boudě. U ní se dáte prudce vpravo vzhůru a po dalších 2 km dojedete po asfaltové úzké silnici až k Portáškám.

--- autobusem - pojedete od Trutnova přes Svbodu nad Úpou a přes Horní Maršov stále po hlavní silnici směr Pec pod Sněžkou, dokud nepřijedete na malé náměstíčko s obchody a parkovištěm pod lanovkou na Portášky. Zde autobus zastaví přímo pod lanovkou na autobusové zastávce. Parkoviště pro osobní auta na levé straně silnice má označení P5. Pro zavazadla přijedeme auty a odvezeme vám je nahoru na Portášky. Škola nebo skupina se pak na boudu na hřebenu může dostat třemi způsoby. Za prvé, pokud bude v provozu lanovka, lze využít služeb skiareálu a vyjet lanovkou na hřeben (jízdenka se dá zakoupit v pokladně nebo si škola může výjezd lanovkou domluvit se Skiresortem, kontakty viz Lyžařský výcvik). Druhá možnost je pěší trasa zkratkou. Jde o takzvanou pašeráckou stezku, čili Cestu horských nosičů, který vede od lanovky po levé straně směrem vzhůru. Trasa je takřka kolmo vzhůru na hřeben, délka asi 1,5 km a na turistické mapě jde o modrou čárkovanou. Upozorňuji, že tato kratší trasa je opravdu náročná a je často strmě do kopce. Třetí možnost je pěší a méně náročná, ale delší. Nejde se kolmo vzhůru podlél lanovky, ale jde si od lanovky vpravo šikno a po asflatové silnici. Trasa je dlouhá asi 4 km ale jde na hřeben volným stoupáním obloukem vpravo, po modré turistické dojdeme po 2 km na Janovu boudu, kde se dáme prudce vlevo na žlutou turistickou a po dalších 2 km dojdeme na Portášky.

 
KDO, CO, KDE, KAM
SOUBOR PDF
Portášky - nákres pokojů 1 patro
Portášky - nákres pokojů 2 patro
Portášky - příjezd osobní autem s povolením KRNAP
Portášky - příjezd autobusem pod lanovku Portášky
Portášky - od autobusu pěší trasy vzhůru na Portášky
Portášky - běžkařské trasy Pěnkavčí vrch a okolí
Skiresort - mapa všech sjezdařských areálů
tip na výlet 1 - herní areál PecKa
tip na výlet 2 - okruh do Pece přes Růžohorky
tip na výlet 3 - na Růžovou horu k vyhlídce na Sněžku
tip na výlet 4 - okruh na Čertův mlýn a Krakonoše
 
--- Pokud bude mít náš turistický průvodce (viz Kontakty) volno, můžete se s ním v rámci pobytu domluvit na výletě. Průvodce je zdarma.
--- Popis výletů, včetně map, by tady zabral spousty místa. V případě zájmu si je stáhněte a vytiskněte (viz o kousek výše rubrika Mapy & Nákresy).
--- Po kliknutí na foto se galerie fotografií pustí dokola automaticky.
pokoje lůžka, interiérové vybavení, posezení, příslušenství
uvnitř vnitřní prostory boudy, restaurace, bar, jídelna, klubovna, sauna, bazén
venku okolí boudy, louky, bazén, sjezdovka, ohniště, terasa, lanovka, lesní domeček
zima okolí boudy, sjezdovka, výhledy, terasa
PecKa herní areál PecKa
 
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005