PENZION POHLEDNIČKA
... nabídka ubytování v Krkonoších, v příjemném penzionu na horských loukách na jižních stráních Benecka (nedaleko obce Horní Štěpanice a městečka Jilemnice).
 
LOKALITA

Obec Horní Štěpanice je součásti známého krkonošského rekreačního střediska Benecko. Díky některým svým historickým budovám (zřícenina Štěpanického hradu, kostel Nejsvětější trojice, fara, kaplička, roubenky) je obec vesnickou památkovou rezervací. Celá obec se pak dělí na Dolní Štěpanice, které jsou blíže k Jilemnici a Horní Štěpanice, které jsou blíže k Benecku. Penzion Pohlednička (č.p. 41, 514 01 Benecko - Horní Štěpanice) je tak dobrým výchozím bodem pro výlety na Benecko, rozhlednu Žalý, Horní Mísečky, pramen Labe, Zlaté návrší nebo do Jilemnice a do Vrchlabí.

 
KONTAKTY
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
záchranka (jezdí z Jilemnické nemocnice, na místě do 10-ti minut)   155
tísňová linka horské služby   1210
lékař děti a dorost MUDr. Dagmar Stránská, Metyšova 468, Jilemnice (poliklinika u nemocnice); pracovní doba po - st 7.30 - 13, čt 7.30 - 12, 13 - 18, pá 7.30 - 12   481 551 142
lékař děti a dorost MUDr. Hana Kubinová, Metyšova 468, Jilemnice (poliklinika u nemocnice); pracovní doba po/st/pá 8.00 - 11.00, út/čt 7.00 - 10.30   481 551 150
Masarykova nemocnice, Metyšova 465, Jilemnice   481 551 111
Lékárna v Masarykově nemocnici, Metyšova 465, Jilemnice; pracovní doba po - pá 7.30 - 18   481 551 195
Lékárna Montana, Jana Harracha 90, Jilemnice; pracovní doba po - pá 7.30 - 17, so 8 - 11.00   481 311 862
oblastní nemocnice Vrchlabí   499 502 111
Dobrovolní hasiči Benecko (po telefonické domluvě možnost prohlídky hasičské techniky, pan Miroslav Janata)   604 897 391
pošta Benecko č.p. 190 ( proti centrálnímu parkovišti); po - pá 8 - 12, st 13 - 15.30   481 582 700
 
VYŽITÍ A VYBAVENÍ PENZIONU
SLUŽBY ZDARMA V CENĚ POBYTU
--- Lůžkoviny (mimo osušek a ručníků).
--- Společenská televizní místnost.
--- Venkovní trampolína, houpačky, skluzavka, pískoviště.
--- Venkovní travnaté fotbalové hřiště (50 m od penzionu).
--- Venkovní asfaltové hřiště na volejbal, nohejbal, malý fotbal, vybíjená (20 m od penzionu, síť k dispozici).
--- Venkovní bazén (během letní sezóny vstup neomezený, v případě dětí pouze za doprovodu rodičů či zodpovědné osoby, v případě škol pouze za pedagogického dozoru).
--- wifi (zdarma po celém penzionu volně bez hesla).
--- Lyžárna (najdete ji dole pod terasou, jde o shodné zázemí, které v létě slouží hostům jako úschovna kol).
--- Botárna (najdete ji u vstupu do penzionu a v zimě slouží jako vyhřívaná úschovna pro lyžařskou obuv, proto prosíme, abyste neodnášli lyžáky na pokoje).
--- Kolárna (najdete ji dole pod terasou, jde o shodné zázemí, které v zimě slouží lyžařům jako lyžárna).
--- Trasy pro turisty, cykloturisty a běžkaře přímo u penzionu.
--- Letní a podzimní sběr borůvek a hub v lese (100 m od penzionu).
SLUŽBY PLACENÉ DLE CENÍKU
--- Restaurace a bar (dle denní nabídky).
--- Sauna a vířivka (600 Kč/hodina bez ohledu na počet osob, maximilně však 6 osob; dětem vstup zakázán).

--- Lyžování u penzionu na upravovaném jihozápadním svahu; vlek poma bývá v provozu při minimálním počtu 16 lyžařů; sjezdovka červená 250 m, sjezdovka modrá 500 m; nabízíme dvě varianty využití sjezdovky při lyžování. Buď zakoupení samostatného lístku na 1 den v ceně 325 Kč (bez ohledu, zda budete dopoledne, odpoledne nebo celý den a při této variantě si můžete zakoupit lístek na kterýkoli den zimního pobytu), a nebo si můžete při týdenním pobytu zakoupit lístek komplet na 6 dnů lyžování, za 1200 Kč (vychází na 200 Kč/den). Instruktoři mají vlek zdarma.

--- Pro dětské skupiny a školy můžeme zajistit přednášku pracovníka Krkonošského národního parku, cena 500 Kč.
--- Pro dětské skupiny a školy můžeme zajistit prezentací dravců, cena 80 Kč/osoba.
--- Pro dětské skupiny a školy můžeme zajistit vystoupení kouzelníka, cena 6.000 Kč za celé vystoupení.
 
UBYTOVÁNÍ
--- Ubytovací kapacita penzionu je 55 lůžek (51 lůžek stálých + možnost přidat na některé pokoje celkem 4 přistýlky).
--- Pobyty pro školy v přírodě od jara do podzimu.
--- Pobyty pro lyžařské kurzy leden až březen.
--- Týdenní pobyty upřednostňujeme od pátku do pátku (začíná se v pátek večeří a končí se za týden v pátek snídaní a balíčkem na cestu, týdenní pobyt je cenově výhodnější než pobyty kratší); budete-li mít jiné přání, na pobyt kratší než týden, v případě volné kapacity vám samozřejmě vyjdeme vstříc; pokud nemáte domluveno individuálně, pak je nástup na pobyt obecně po 16. hodině, vyklizení pokojů do 10 hodin.
--- Počet pokojů dvoulůžkových: 4
--- Počet pokojů třílůžkových: 4
--- Počet pokojů čtyřlůžkových: 5
--- Počet pokojů pětilůžkových: 1
--- Počet pokojů šestilůžkových: 1
--- Patrové postele nemáme, všechny pokoje mají lůžka.
--- Hosté, kteří se ubytují na pokojích bez sociálního zařízení, využívají společné sociálky na chodbě.

--- Učitelům a vedoucím větších dětských výprav doporučujeme pokoje na obou stranách budovy, aby měli dobrý přehled o celé budově, chodbě i společných prostorách, tedy pokoje č. 1 a č. 6.

 
PŘÍZEMÍ
číslo pokoje
počet lůžek
sociální zařízení
--- pokoj č.12
2
ne
 
--- pokoj č.13
2
ne
 
--- pokoj č.17
2
ano
 
 
PATRO
--- pokoj č.01
4
ne
 
--- pokoj č.02
3
ne
 
--- pokoj č.03
2 + 2
ano
 
--- pokoj č.04
2 + 2
ano
 
--- pokoj č.05
4 + 2
ano
 
--- pokoj č.06
4
ano
 
--- pokoj č.07
4
ne
 
--- pokoj č.08
3
ne
 
--- pokoj č.09
3
ne
 
--- pokoj č.10
5 + P
ne
 
--- pokoj č.11
4 + P
ne
 
--- pokoj č.16
2
ne
 
 
NÁKRESY
--- nákres přízemí
--- nákres 1. patro
--- tabulka pokojů
 
STRAVOVÁNÍ
--- Snídaně - se podávají formou švédských stolů, kde se děti obsluhují samy za pomoci pedagogikého dozoru; použité nádobí po snídani dají děti k sobě na jednu stranu stolu a ponechají ho při odchodu na stolech.
--- Obědy - polévku nalévají dětem dospělé osoby z terin, které jsou připravné na stolech; teplé hlavní jídlo se vydává u výdejního okénka; použité nádobí děti po obědě odnášejí na jeden určený stůl.
--- Svačiny - pro školky a základní školy (střídáme ovoce, sušenku, sladkost, jogurt).
--- Večeře - teplé jídlo (v případě zájmu lze u škol a dětskch skupin domluvit jeden večer v týdnu místo klasické večeře opékání buřtů (buřty nebo libové párky, pečivo, hořčice, kečup); použité nádobí děti po večeři odnášejí na jeden určený stůl.
--- Druhá večeře - pro střední školy nebo sportovní oddíly lze na přání připravit i druhou večeři; není však započítaná dopředu v ceně pobytu, cenu domluvíme samostatně podle přání, jak by druhá večeře měla vypadat.
--- Balíčky - v případě celodenního výletu u škol, prosíme datum výletu nahlásit před příjezdem (nejpozději ihned po příjezdu, avšak aspoň 2 dny dopředu).
--- Pitný režim - pro školky a školy je zajištěný v přízemí v jídelně; každý žák i učitel má k dispozici v jídelně svůj hrníček u snídaně, oběda i večeře (po domluvě v létě voda nebo voda se šťávou; v chladných dnech, v zimě či při snídani připravujeme čaj); během dne, při svačině nebo před výletem si sebou lze načepovat do vlastní lahvičky (doporučujeme, aby děti měly sebou lahvičky 0,5 - 1 litr). Kdekoli na budově lze také používat nebo brát sebou na výlet vodu z kohoutku, jelikož se jedná o zdravou horskou pitnou vodu z našeho vlastního prověřeného vrtu.
--- Speciální strava - pokud bude mít škola mezi účastníky nějaké dítě, které bude bezlepkové, nebo bezlaktózové, nebo vegetarián, je toto potřeba nahlásit minimálně 14 dní dopředu před příjezdem, abychom byli schopni zajistit náhradní stravu; rodiče bezlepkových dětí vybaví na pobyt své dítě vlastním bezlepkovým pečivem. V případě, že se ve třídě najde několik jedlíků, kteří si po obědě či po večeři budou chtít přidat, je to možné a postup je ten, že jedlíci vyčkají až bude vydána strava všem dětem a učitelům, a pak si mohou jít přidat lidově řečeno až do vyprodání zásob.
--- Restaurace a bar - v provozu dle otvírací doby nebo dle domluvy, s nabídkou dle aktuálního jídelního či barového lístku; pro osoby starší 18-ti let točíme pivo Bernard a Hendrych speciál (z místního soukromého vrchlabského pivovaru).
 
PARKOVÁNÍ
--- Auta - osobní vozidla mají asfaltové parkoviště bezplatně přímo u zadní hrany penzionu, kapacita 20 vozidel.
--- Autobusy - od jara do podzimu zastaví 100 metrů nad penzionem na křižovatce tvaru T, kde se mohou otočit a zacouvat směrem dolů k penzionu. Po vyložení dětí a zavazadel od penzionu zase vyjedou a dají se doleva do Benecka. V zimě, pokud by nebyl možný dojezd k chatě, zastaví autobus vždy na centrálním parkovišti na Benecku vedle samoobsluhy, zhruba 2 km od penzionu (poplatek na parkovišti je 50 Kč), kde na výpravu bude čekat náš člověk (přesný čas příjezdu vykomunikujete přes telefon). Do připraveného vozidla přeložíme vaše zavazadla a lyže, které odvezeme na Pohledničku. Škola nebo výprava pak dojde po úzké silnici pěšky (cca 30 minut). V případě, že zima bude mírnější a silnice bude protažená a sjízdná až k našemu penzionu, pak se náš člověk na místě na centrálním parkovišti domluví s řidičem vašeho autobusu, pojede před autobusem a zajistí jeho průjezd až na točnu k Pohledničce. V tomto druhém případě dojde k vyložení účastníků a zavazadel cca 100 metrů od penzionu.
 
CENÍK - školky, školy & dětské skupiny
--- V ceně je zahrnuto ubytování, pitný režim a plná penze (školky a základní školy strava 5 x denně včetně svačinek, střední školy 3 x denně bez svačinek); plnou penzi začínáme většinou večeří v den příjezdu a končíme v den odjezdu snídaní (po které se vyklízejí pokoje) a děti dostanou obědový balíček na cestu, čím se uzavře plná penze; pokud by si škola přála jiný cyklus plné penze, je potřeba se na tom domluvit.
--- Nad 30 platících dětí mají 3 učitelé či vedoucí pobyt zdarma, nad 40 platících dětí 4 učitelé či vedoucí, nad 45 dětí pak 5 učitelů či vedoucích.
--- Cena je včetně DPH a v ceně jsou dále zahrnuty všechny služby, které poskytujeme zdarma v rámci pobytu, a které najdete výše v rubrice vyžití.
--- Školkám a školám v případě zájmu můžeme v ceně pobytu (tedy zdarma) poskytnout jednoho člověka, který vám připraví turistický výlet a půjde s vámi jako turistický průvodce (i s výkladem a soutěžními otázkami během výletu, například výlet na zříceninu hradu Štěpanice, nebo výlet na rozhlednu Žalý). S naším člověkem se také můžete domluvit dle jeho volného času na výpomoc během pobytu, například při sportovních hrách a soutěžích. Turistického průvodce a sporťáka si můžete domluvit a bezplatně objednat na 773 641 210 nebo na e-mailu blindarium@seznam.cz
 
2021 / 2022
pobyty pro školy v přírodě, adaptační kurzy, školní výlety, lyžařský výcvik, sportovní soustředění, tábory
školky + I. stupeň ZŠ
II. stupeň ZŠ + SŠ
NOCÍ
2/3/4
5/6/7
2/3/4
5/6/7
září
470
420
550
500
říjen
400
400
500
500
listopad
470
420
550
500
prosinec
470
420
550
500
leden
470
420
550
500
únor
-
-
-
-
březen
470
420
550
500
duben
400
400
500
500
květen
470
420
550
500
červen
470
420
550
500
červenec
500
500
550
550
srpen
500
500
550
550
 
OSTATNÍ POKYNY
--- Objekt je nekuřácký, zákaz kouření na celém penzionu včetně restaurace; kuřáci si mohou zapálit na terase před penzionem.
--- Ubytovaní hosté se po celé boudě pohybují v přezůvkách, které je nutné přivézti si sebou.
--- Na baru restaurace probíhá též prodej drobných upomínkových předmětů a sladkostí; tyto drobné nákupy doporučujeme provádět po obědě a po večeři.
--- Platba za pobyt u jednotlivců a rodin probíhá většinou převodem na účet, a to formou úhrady zálohy ve výši 50% plánované zkalkulované částky, platba zálohy bude provedena do týdne po potvrzení závazné objednávky, pokud nebude individuálně dohodnuto jinak; doplatek pobytu se hradí před nástupem. Pouze při volné kapacitě a potvrzení objednávky na poslední chvíli (last minute) se pobyt hradí na místě v hotovosti nebo kartou. U Silvestrovských pobytů se hradí 100% při závazném objednání.
--- Platba za pobyt velkých skupin, škol, sportovních oddílů atd., probíhá vždy nejprve úhradou zálohové faktury ve výši 50% předpokládané částky, zálohová faktura musí být uhrazena nejpozději do 30 dnů po vzájemném podepsání smlouvy, pokud není individuálně dohodnuto jinak; doplatek pobytu musí být uhrazen na základě vystavené zúčtovací faktury (minus záloha) nejpozději v den nástupu.
--- signál mobilních operátorů: T-mobile, O2, Vodafone - slušný.
 
DOPRAVA
Do našeho penzionu se můžete dopravit několika způsoby.
--- autem - Penzion Pohlednička leží na rozhraní dvou obcí, dá se říci uprostřed na horských loukách mezi obcí Horní Štěpanice a obcí Benecko. Obě obce leží na hranici Libereckého kraje s krajem Královéhradeckým, pod horou Žalý. Pokud budete študovat mapu nebo navigaci, vyhledejte si a zamiřete směrem na nejblížší dvě městečka, která leží pod penzionem. Pokud pojedete ze směru od Liberce, od Semil, od Nové Paky - tak zamiřte do Jilemnice. Pokud pojedete od Náchoda, od Hradce Králové, od Dvora Králové či od Hostinného - zamiřte do Vrchlabí. Co se týče příjezdu od jara do podzimu, pokud si troufnete na úzké a krkolomné uličky skrz Horní Štěpanice, vydejte se z kruhové křižovatky pod Jilemnicí, v části Hrabačov, směrem na Benecko a Horní Mísečky. Po 1 km na okraji obce Dolní Štěpanice se silnice rozdvojí, vlevo směr Horní Mísečky, vpravo směr Benecko. Jeďto vpravo směr Benecko. Další 2 km budete projíždět obcí Dolní Štěpanice, na jejímž konci je vracečka doleva vzhůru na Horní Štěpanice, které pak kolem kostela musíte projet i přes zakázaný průjezd směrem vzhůru na louky a po velmi úzké silničce dojedete ke Kotelské vyhlídce, kde se dáte doprava a po 2 km stálého stoupání nad Horníma Štěpanicema uvidíte po levé straně na loukách fotbalové hřiště, před kterým je odbočka doleva 100 m k penzionu Pohlednička. Pokud si netroufnete projíždět krkolomně obcí Horní Štěpanice, tak po průjezdu obcí Dolní Štěpanice pokračujte stále rovně pozvolna vzhůru až po 1 km přijedete na křižovatku, kde bude ukazatel doleva Benecko 2 km. Vystoupejte tedy po několika serpentynkách do Benecka a jakmile skončí stoupání a silnice se narovná, ocitnete se v Benecku na velké návsi, kde vlevo spatříte restauraci a samoobsluhu Skalka s velkým prostorným centrálním parkovištěm. A právě zde, ihned jak skončí stoupání a uvidíte velké parkoviště, tak se dáte doleva po úzké asfaltce, která vede mezi samoobsluhou a parkovištěm doleva dolů. A na této úzké stále klesající asflatce vydržíte, pojedete stále rovně asi 2 km, už neodbočíte, dokud nepřijedete k fotbalovému travnatému hřišti (volně v přírodě bez tribun). Za hřištěm je odbočka vpravo, 100 metrů k Penzionu Pohlednička. Pro ty, kteří pojedou na Benecko z druhé strany, tedy od Vrchlabí, je příjezd z Benecka stejný, pouze na velké centrální parkoviště přijedou z druhé strany a tedy odbočí za parkovištěm, před restaurací Skalka, doprava dolů. Upozornění pro všechny, ať už přijedete odkudkoli, v zimě se úzká silnice přes Horní Štěpanice neudržuje. I kdyby vás tam přes Hrabačov a Dolní Štěpanice vedla navigace, jeďte přes Benecko, jak je uvedeno výše.
--- vlakem - pokud nemáte auto a pojedete vlakem, podle toho, které městečko bude pro vaše cestování výhodnější, přijeďte na vlakové nádraží buď do Jilemnice nebo do Vrchlabí. V obou městech se dá přestoupit na autobus do Benecka, kde vystoupíte na centrálním parkovišti u restaurace Skalka. Autobusová zastávka má shodný název Skalka. A podle uvedeného popisu poslední 2 km půjdete po úzké silnici mezi samoobsluhou a velkým parkovištěm směrem dolů. Pokud nebudete mít chuť se takto složitě trápit, tak vám mohu nabídnout ještě náhradní variantu, že pro vás pokud to půjde a nebudu někde mimo, mohu přijet na vlakové nádraží do Jilemnice či do Vrchlabí a do Penzionu Pohlednička vás dovést osobním autem. Cena 200 Kč, max 4 osoby a zavazadla.

--- autobusem (linkovým) - pokud nemáte auto a pojedete autobusem, tak odkudkoli pojedete, najděte si spojení přes Vrchlabí nebo přes Jilemnici do Benecka a vystupte u centrálního parkoviště u restaurace a samoobsluhy Skalka. Autobusová zastávka nese shodné jméno, tedy Skalka. Odtud jak je uvedeno výše vás čeká 2 km pěšky po úzké asfaltce směrem dolů mezi parkovištěm a restaurací Skalka, dokud nepřijdete k fotbalovému hřišti a vpravo uvidíte Penzion Skalka. Pokud nebudete mít chuť se takto složitě trápit, tak vám mohu nabídnout ještě náhradní variantu, že pro vás pokud to půjde a nebudu někde mimo, mohu přijet na autobusové nádraží do Jilemnice či do Vrchlabí a do Penzionu Pohlednička vás dovést osobním autem. Cena 200 Kč, max 4 osoby a zavazadla.

--- autobusem (vlastním či objenaným, třeba školy, KČT, sportovní oddíl) - pokud pojedete autobusem takzvaně na zakázku, třeba do školy v přírodě, nebo na sportovní soustředění, vaše cesta bude shodná s návodem, který je uvedený výše u osobních aut. Pozor ale, pro autobus je trasa přes navigaci skrz Horní Štěpanice neprůjezdná. Je potřeba upozornit řidiče autobusu, aby jel přes Benecko, na velké centrální parkoviště, kde vedle restaurace Skalka vede dolů úzká asfaltová silnice. I když je zde dopravní značka průjezd zakázán, můžete pokračovat. Tyto poslední 2 km jeďte opatrně, protože silnice je úzká. Jeďte stále rovně bez odbočování dokud na pravé straně na louce nespatříte fotbalové hřiště. Za fotbalovým hřištěm je odbočka doprava k Penzionu Pohlednička, který už za hřištěm vpravo uvidíte. Jelikož je parkoviště u penzionu pouze pro osobní auta, ať autobus dolů k penzionu těch posledních 100 metrů nezajíždí, ale ať se na odbočce k penzionu u fotbalového hřiště otočí a zacouve pár metrů dolů, aby nepřekážel na silnici a zde 50 metrů od penzionu ať zastaví a vyloží cestující a zavazadla. Posledních 50 metrů do penzionu již dojdete a autobus se stejnou cestou vrátí, tedy nyní doleva vzhůru směr Benecko. V zimě je to trochu složitější, pokud nebude moc sněhu, tak se tato úzká asfaltka protahuje a ty poslední 2 km se autobus z Benecka k nám dostane. Ovšem pokud je více sněhu a řidič autobusu nechce riskovat, že by zpátky s autobusem již do Benecka nevyjel, tak je lepší zastavit u restaurace Skalka na centrálním parkovišti, odkud poslední 2 km škola do penzionu dojde po svých a my zajistíme bezplatný odvoz lyží a zavazadel. V zimě vás tedy bude na centrálním parkovišti čekat náš člověk a s řidičem autobusu se domluví, zda je lepší vyložit výpravu na centrálním parkovišti a nebo zda je možné dojet až k Pohledničce.
 
MAPY
--- Pohlednička, posledních 300 metrů
--- Pohlednička mezi Beneckem a Horními Štěpanicemi
--- průjezd Jilemnicí směr Benecko
--- průjezd Vrchlabím směr Benecko
--- průjezd Beneckem směr Penzion Pohlednička
 
TIPY NA VÝLETY
01 (cca 5 km) - Z Pohledničky do Benecka (Lufťákova stezka): z penzionu vyjděte 100 metrů k silnici u fotbalového hřiště, kde zatočíte doleva do Benecka. Centrum Benecka je vzdáleno zhruba 2 km. Cestou od fotbalového hřiště (úzká asfaltka) až na centrální parkoviště, narazíte na několik soutěžních stanovišť, kde si děti cestou tam i zpět mohou zaházet šiškama na dřevěné havrany, zkusit dostat kuličku do labyrintu, u kapličky si mohou zahrát venkovní piškvorky nebo si cestou mohou zasoutěžit. Cesta je zároveň turistickou červenou trasou. Zhruba po 1,5 km po pravé straně vozovky, uvidíte kapličku svatého Huberta, kde je též krytý prostor pro případ deštivé přeháňky. Kousek vedle venkovních piškvorek uvidíte v houští pěšinku, kterou se po 50 metrech dostanete k Jindrově skále (doporučuji pedagogický dozor), zároveň se nacházíte pouhých 30 metrů od vozovky, na kterou se po prozkoumání skály můžete vrátit a pokračovat do centra. V centru Benecka najdete samoobsluhu, poštu, infocentrum a obchůdek s oděvy, dále velkého dřevěného Krakonoše a místní stanici dobrovolných hasičů. V případě, že nepokračujete někam dále autobusem (zastávka je přímo před samoobsluhou), stejnou cestou se vrátíte zpět na Pohledničku. Vytiskněte si mapu.
02 (cca 5 km) - Z Pohledničky do Horních Štěpanic: z penzionu vyjděte 100 metrů k silnici u fotbalového hřiště, kde se dáte vpravo po silnici skrz malý les (asi 200 metrů), z lesa po silnici sejdete dalších 200 metrů na okraj obce Horní Štěpanice. Zde na horním okraji obce je malá křižovatka tvaru T, než se dáte doleva dolů do vesnice, zajděte nejprve asi 50 metrů doprava po červené turistické k turistickému rozcestníku s názvem Kotelská vyhlídka. Zde na kraji louky se vám otevře panorama s vyhlídkou do vzdálenosti 10 km, kde na obzoru spatříte jednu z nejhezčích hor Krkonoš, a to Kotel (dřívější název Kokrháč, 1435 m n.m.), a propast na přední straně hory, Kotelní jáma, je místem kde v zimě vzácně spadne i menší lavina. Poté se můžete vrátit zpět na silnici a sejít dolů do vesnice. Od horního okraje běžte asi 300 metrů po asfaltce dolů a na první křižovatce se dejte vlevo, po dalších 300 metrech dojdete k dominantě obce, k baroknímu kostelu Nejsvětější trojice, z roku 1796. Vytiskněte si mapu. Pokud byste se chtěli podívat do kostela, většinou bývají bohoslužby v neděli v 9 hodin nebo ve čtvrtek v 18 hodin, ale je lepší si to předem ověřit na 481 582 746. Hned pod kostelem na silnici je parkoviště pro auta a pod parkovištěm uvidíte (silnice stále klesá) levotočivou serpentýnku. Když se vydáte tedy 100 metrů pod kostel, po silnici, do levotočivé zatáčky, tak hned pod zatáčkou na jejím pravém okraji spatříte pěšinu, která vede do lesa (úvoz). Touto pěšinou se zhruba po 400 metrech dostanete ke zřícenině středověkého hradu Štěpanice (vpravo od pěšiny na výšině uprostřed lesa). Od 16 století je ruinou se zachovalým zdivem. A zde je cíl tohoto výletu. Vytiskněte si mapu. Kolem zříceniny si můžete zasoutěšit nebo zahrát nějakou hru a pak se stejnou cestou vrátit do kopce přes obec kolem kostela zpátky na Pohledničku.
03 (cca 15 km) - Z Pohledničky na rozhlednu Žalý (1019 m n.m.) nad Beneckem. První část cesty je shodná s trasou 01, tedy po Lufťákově cestě nad Pohledničkou směrem do centra Benecka. Proštudujte si tedy popis trasy 01 a vytiskněte si mapu. Jakmile se dostanete do centra Benecka k centrálnímu parkovišti, z levého rohu parkoviště, přejděte silnici a stoupejte po úzké asfaltce (červená turistická) skrz obydlenou část Benecka vzhůru k hotelu Kubát, kde začíná okruh na rozhlednu Žalý. Cestou potkáte asi 100 metrů před hotelem Kubát po levé straně cesty malou studánku (zde si můžete doplnit z pramene vodu), která je obklopená kameny s rytinami úsměvů, takže se jí lidově říká Smějící se studánka. Vytiskněte si mapu. Jakmile dorazíte k hotelu Kubát, vlevo od hotelu je turistický rozcestník, a za hotelem je hlavní silnice. Zde u rozcestníku začíná okruh a odtud se můžete dát na rozhlednu jak vpravo po červené, tak vlevo po žluté. Doporučuji zvolit variantu vpravo po červené, tímto směrem se mi okruh zdá zajímavější. Dejte se tedy za hotelem Kubát vpravo po červené úzké cestě, která vede zhruba ještě 500 metrů kousek nad hlavní silnicí na okraj Benecka k hotelu Zlatá Vyhlídka. Zde dojdete na okraj Benecka, kde začíná za poslední budovou vlevo, za hotelem Zlatá Vyhlídka les a vzhůru od rozcestníku vede stoupání na rozhlednu. Vytiskněte si mapu. Jdete stále po červené turistické a po 2 km přijedete k rozcestníku, který je skoro na vrcholu, asi 200 metrů pod rozhlednou. Rozhledu uvidíte vpravo na vrcholu. Otvírací hodiny rozhledny a ceník vstupného najdete zde. Upomínkové předměty lze zakoupit v pokladně rozhledny a pak také v restauraci hned vedle rozhledny. Venku vedle rozhledny se také nachází veřejné posezení a houpačky. Z vyhlídkové terasy rozhledny, pokud není mlha nebo zataženo, je nádherný výhled na východ (Černá hora, Hejšovina nad Broumovem, Orlické hory), na jih (Vrchlabí, Jilemnice, Zvičina, Český ráj, Trosky, Tábor, Kozákov), na západ (Ještěd, Ralsko, Bezděz, Jizerské hory), na sever (Kotel, Zlaté návrší, Vysoké kolo, Malý šišák, Luční hora, Zadní Planina, Sněžka, Liščí hora). Když už tady budete, doporučuji, abyste se nevraceli hned zpátky, ale za rozhlednou vede široká lesní cesta, žlutá turistická, která má jen slabých 300 metrů a dovede vás k horní stanici lanovky nad skiareálem Herlíkovice, odkud je také pěkný výhled na Černou horu a Strážné. Mimochem v srpnu a září jsou v těchto místech nejlepší borůvky. Až se pokocháte rozhledy, vraťte se zpět k rozhledně a také zpátky k turistickému rozcestníku 200 metrů pod rozhlednou. Zde si vzpomenete, že jste z Benecka přišli zleva po červené a teď se budete vracet vpravo opět po červené, neboť tato barva je hřebenovkou. Pokračujete zhruba 1 km po hřebenu, odkud jsou také pěkné výhledy směrem na Český ráj a Ještěd. Zhruba po 1 km dojdete k pravoúhlé zatáčce doleva. Kromě toho, že je tato široká červená hřebenovka turistická, jde také o cyklotrasu. Dávejte tedy pozor na kola. Jakmile zatočíte v zatáčce doleva, začnete scházet směrem dolů do Benecka. Pozor, po 300 metrech za levotočivou zatáčkou půjde červená turistická vpravo do lesa, kde bude značka zákaz vjezdu cyklistů. Zde do lesa neodbočíte, ale půjdete stále dolů, po široké cyklotrase a po dalších 500 metrech přijdete na okraj Benecka, kde budou první chaty a hotely a přijdete na asfaltovou silnici, zde se dáte vlevo dolů a přijdete k hotelu Kubát, kde to již znáte. Vytiskněte si mapu.
 
FOTOGALERIE
Po kliknutí na malé foto se galerie fotografií pustí automaticky
léto penzion, terasa, bazén, fotbalové a volejbalové hřiště, parkoviště, pískoviště, prolézačky, skluzavka, ohniště, výhledy
zima penzion, terasa, vlek, sjezdovka, okolí, výhledy, panorama
penzion restaurace, zázemí, vestibul, pokoje, sauna, vířivka
lufťákova trasa vycházková trasa od Pohledničky do centra Benecka, lemovaná soutěžními stanovišti pro děti ZŠ
výlet na zříceninu Štěpanického hradu do Dolních Štěpanic
výlet na rozhlednu Žalý nad Benecko
 
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005