PENZION POHLEDNIČKA (Krkonoše - Benecko)

Benecko je známé horské středisko, které leží pod hřebenem hory, a zároveň rozhledny, Žalý. Známá je též magistrála pro pěší turisty, cyklisty a běžkaře, kerá vede na trase Benecko - Horní Mísečky. Jde tedy o skvělý startovací bod pro poznávání krás Krkonoš mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím. Vzhledem k tomu, že se nachází ve výšce 800 - 1000 m n/m, a před sebou nemá žádný další hřeben, bývá Benecko často označováno za vzdušné lázně Krkonoš. Penzion Pohlednička se nachází na jižních stráních 1 km pod Beneckem směr Horní Štěpanice.

Tato stránka jest neveřejná a informace jsou určené pro učitele a vedoucí výprav (školy v přírodě, lyžáky, adaptační kurzy, výlety, kluby, sportovní soustředění). Po kliknutí na vybrané téma v rozdělovníku (vlevo), se buď posunete níže, anebo na daném místě otevřete soubor v pdf formátu pro čtení či tisk.
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
turistický průvodce pan Škoda   blindarium@seznam.cz
adresa Penzion Pohlednička   č. 41, 514 01 Benecko
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
záchranka (z Jilemnice, do 20-ti minut)   155
tísňová linka horské služby   1210
dětský lékař MUDr. Dagmar Stránská, Metyšova 468, Jilemnice (u nemocnice); po - st 7.30 - 13.00, čt 7.30 - 12.00 a 13.00 - 18.00, pá 7.30 - 12.00  

251 034 303, 731 692 503

dětský lékař MUDr. Hana Kubinová, Metyšova 468, Jilemnice (u nemocnice); po/st/pá 8.00 - 12.00, út 7.00 - 11.00, čt 13.00 - 18.00   481 551 150, 605 987 617
nemocnice, Metyšova 465, Jilemnice   481 551 111
lékárna v Masarykově nemocnici, Metyšova 465, Jilemnice; otevřeno po - pá 7.30 - 18.00   481 551 195
lékárna Montana, J. Harracha 90, Jilemnice; otevřeno po - pá 7.30 - 17.00, so 8 - 11.00   481 311 862
oblastní nemocnice Vrchlabí   499 502 111
zubní pohotovost dle rozpisu   rozpis
dobrovolní hasiči Benecko (Miroslav Janata)   604 897 391
pošta Benecko č.p. 190 ( proti centrálnímu parkovišti); po - pá 8.00 - 12.00, st 13.00 - 15.30   481 582 700
 
-SLUŽBY ZDARMA
--- Lůžkoviny (mimo osušek a ručníků), jsou před příjezdem vždy povléknuté. Před odjezdem prosíme všechny ubytované, aby povlečení a prostěradla svlékli a nechali na hromádce na posteli, děkujeme.
--- Společenský prostor v 1. patře s posezením a TV.
--- Mimo dobu stravování lze využívat restauraci též jako klubovnu.
--- Venkovní trampolína, houpačky, skluzavka, pískoviště.
--- Venkovní travnaté fotbalové hřiště s brankami (100 m od penzionu).
--- Venkovní asfaltové hřiště na volejbal, nohejbal, malý fotbal, vybíjená (30 m od penzionu, síť k dispozici).
--- Venkovní bazén (během letní sezóny vstup neomezený, v případě dětí pouze za doprovodu rodičů či zodpovědné osoby, v případě škol pouze za pedagogického dozoru).
--- wifi (zdarma po celém penzionu volně bez hesla).
--- Lyžárna (najdete ji dole pod terasou, jde o shodné zázemí, které v létě slouží hostům jako úschovna kol).
--- Botárna (najdete ji u vstupu do penzionu a v zimě slouží jako vyhřívaná úschovna pro lyžařskou obuv, proto prosíme, abyste neodnášli lyžáky na pokoje).
--- Kolárna (najdete ji dole pod terasou, jde o shodné zázemí, které v zimě slouží lyžařům jako lyžárna).
--- Venkovni terasu u hlavniho schodiste lze tez vyutivat na hry.
--- Letní a podzimní sběr borůvek a hub v lese (100 m od penzionu).
--- Ohniště + palivo + zapůjčení klacků na opékání.
--- Parkoviště pro osobní auta.
--- Školkám a školám v případě zájmu můžeme zdarma poskytnout člověka, se kterým se můžete domluvit (pokud bude mít volno), a který vám připraví pěší turistický výlet a půjde s vámi jako průvodce (včetně výkladu o horách se soutěžními otázkami a drobnými odměnami). Jako turistický průvodce může vést vaši skupinu též na caklo výletě na kole, nebo v zimě během lyžařského výcviku může být průvodcem malé skupiny na běžkách (viz Kontakty).
 
-SLUŽBY PLACENÉ
--- Restaurace a bar (dle denní nabídky).
--- Sauna a vířivka (800 Kč/hodina bez ohledu na počet osob, maximilně však 6 osob; dětem vstup zakázán).
--- Pro dětské skupiny a školy můžeme zajistit přednášku pracovníka Krkonošského národního parku, cena 500 Kč.
--- Pro dětské skupiny a školy můžeme zajistit prezentací dravců, cena 80 Kč/osoba.
 
--- Maximální ubytovací kapacita penzionu je 54 lůžek (51 lůžek stálých + možnost přidat na některé pokoje přistýlky).
--- Běžná praxe nástupu na ubytování je dopolední příjezd a plnou penzi začít obědem. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí snídaní a odjezd bývá též dopoledne. Po domluvě s provozním penzionu, lze udělat výjimku, ubytování začít podvečerním příjezdem a plnou penzi začít večeří. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí obědem, nebo balíčkem místo oběda na cestu.
--- Počet pokojů dvoulůžkových: 4
--- Počet pokojů třílůžkových: 4
--- Počet pokojů čtyřlůžkových: 5
--- Počet pokojů pětilůžkových: 1
--- Počet pokojů šestilůžkových: 1
--- Patrové palandy nemáme, pokoje mají lůžka, některé dvoj-lůžko.
--- Hosté, kteří se ubytují na pokojích bez sociálního zařízení, využívají společné sociálky na chodbě.
   
PŘÍZEMÍ-
číslo
max osob
inventář
12
2
2 lůžka
13
2
2 lůžka
14
-
mimo provoz
15
4
4 lůžka (rezervní pokoj jako marodka)
17
2
2 lůžka + WC + sprcha
   
1. PATRO-
číslo
max osob
inventář
1
-
mimo provoz
2
3
3 lůžka
3
4
2 lůžka + 2 lůžka (dvoj-pokoj) + WC + sprcha
4
4
2 lůžka + 2 lůžka (dvoj-pokoj) + WC + sprcha
5
6
4 lůžka + manželské 2-lůžko (dvoj-pokoj) + WC + sprcha
6
4
4 lůžka + WC + sprcha + TV + lednice
7
4
4 lůžka
8
3
3 lůžka
9
3
3 lůžka
10
6
5 lůžek + přistýlka
11
5
4 lůžka + přistýlka
16
2
manželské 2-lůžko
 
--- Obecně - se veškerá strava konzumuje v restauraci. Pouze svačinky je možné bráti si sebou ven mimo budovu. Pro nespotřebované zbytky je v koutku vedle výdejního okénka připraven kyblík.
--- Snídaně - se podávají formou švédských stolů, kde se děti obsluhují samy za pomoci pedagogikého dozoru. Použité nádobí po snídani dají děti k sobě na jednu stranu stolu a ponechají ho při odchodu na stolech.
--- Obědy - polévku nalévají dětem dospělé osoby z terin, které jsou připravné na stolech. Teplé hlavní jídlo se vydává u výdejního okénka. Použité nádobí děti po obědě odnášejí na stůl vedle výdejního okénka. Aby necouralo po restauraci s použitým nádobím každé dítě, doporučujeme, aby se použité nádobí shromáždilo od všech dětí na kraji každého stolu a za celý stůl pak nádobí odnese dítě sedící na kraji stolu.
--- Svačiny - pro školky a základní školy (střídáme ovoce, sušenku, sladkost, jogurt). Připravují se v restauraci vedle výdejního okénka. Pokud bude chtít vedoucí výpravy nebo pedagog připravit svačinky do krabice, aby si je mohla vzít skupina nebo škola sebou ven, stačí to nahlásit ráno při snídani.
--- Večeře - teplé jídlo se vydává u výdejního okénka. Použité nádobí děti po večeři odnášejí na jeden určený stůl vedle výdejního okénka. Aby necouralo po restauraci s použitým nádobím každé dítě, doporučujeme, aby se použité nádobí shromáždilo od všech dětí na kraji každého stolu a za celý stůl pak nádobí odnese dítě sedící na kraji stolu.
--- Balíčky - v případě celodenního výletu, prosíme datum výletu nahlásit 2 dny předem, abychom mohli připravit místo oběda balíčky na cestu.

--- Pitný režim - Každý žák i učitel má k dispozici v jídelně u snídaně, oběda i večeře svůj hrníček. Pitný režim je zajištěný formou várníce s čajem (při chladném počasí) nebo vodou se šťávou (při teplém počasí). Pití si děti mohou sebou odnášet ven ve vlastních lahvičkách. Doporučujeme, aby děti měly plastové lahvičky o obsahu do 0,5 litru, neboť pokud s dostaví pár jedinců s 2 l PET lahví, obsah várnice bude záhy vyčerpán. Kdekoli na budově lze také používat nebo brát sebou na výlet vodu z kohoutku, jelikož se jedná o zdravou horskou pitnou vodu z našeho vlastního prověřeného vrtu.

--- Speciální strava - pokud bude mít škola nebo skupina mezi účastníky nějaké dítě se speciálními požadavky na stravu, jsme schopni zajistit náhradní stravu vegetariánskou, bezlepkovou, bezlaktózovou, dietní a bez vepřového. V případě bezlepkové stravy doporučujeme, aby mělo dítě sebou na snídaně pro celý pobyt od rodičů pečivo, na které je zvyklé. Tyto speciální požadavky je potřeba nahlásit dva týdny před příjezdem. V případě, že se ve třídě najde několik jedlíků, kteří si po obědě či po večeři budou chtít přidat, je to možné a postup je ten, že jedlíci vyčkají až bude vydána strava všem dětem a učitelům, a pak si mohou jít přidat lidově řečeno až do vyprodání zásob.
--- Jídlení lístek si lze před příjezdem vyžádat od provozního (zašle emailem), jinak bude předán po příjezdu.
--- Restaurace a bar - v provozu dle otvírací doby nebo dle domluvy, s nabídkou dle aktuálního jídelního či barového lístku. Pro osoby starší 18-ti let točíme pivo Bernard a Hendrych speciál (z místního soukromého vrchlabského pivovaru). Pro děti jsou v nabídce sladkosti, slanosti, nealko, nanuky a drobné upomínkové předměty.
--- Opékání buřtů - v případě, že by měla škola nebo velká skupina zájem jeden večer během pobytu opékat buřty, můžme se domluvit, že opékání bude ten den místo večeře, anebo místo svačinek. Opékání je potřeba nahlásil buď před příjezdem, anebo během pobytu minimálně 2 dny předem, abychom mohli vše a včas připravit.
 
--- Auta - osobní vozidla mají asfaltové parkoviště bezplatně přímo u zadní strany (boku) pensionu, kapacita 12 vozidel.

--- Autobusy - dejme tomu od dubna do prosince, se autobus z centra Benecka od centrálního parkoviště, dostane k Pohledničce po úzké asflatové silnici. Asi 100 m nad pensionem, vedle fotbalového travnatého hřiště, autobus zastaví na křižovatce tvaru T a pak couvne směrem dolů k pensionu, aby po vyložení dětí a zavazadel mohl vyjet vzhůru a vrátit se do centra Benecka. V zimě, pokud probíhá zima bez výkyvů, tak bývá tato úzká silnice zasněžena a občas protahována. Před příjezdem na lyžařský pobyt je proto potřeba se vždy telefonicky spojit s provozním pensionu a domluvit se, zda bude možné od centrálního parkoviště k pensionu dojet, nebo zda to možné nebude. Pokud to možné bude, tak autobus skončí 100 m nad pensionem na křižovatce tvaru T, kde vyloží účastníky a otočí se zpět (v zimě se posledních 100 m dolů k pensionu nezajíždí). Pokud to možné kvůli sněhovým podmínkám nebude, pak autobus skončí na centrálním parkovišti v Benecku, kam vyšle pension vozidlo, které od autobusu odvozí zavazadla a lyže. Účastníci pobytu pak vyrazí z centrálního parkoviště směrem dolů 2 km na pension pěšky. Stejný postup se praktikuje při odjezdu (viz Mapy & Nákresy).

 
--- Co se týče plateb, tak zhruba 2 - 3 měsíce před objednaným termínem je potřeba uhradit zálohovou fakturu, dle dohody cca 50% z předběžné celkové částky.
--- Zhruba 1 - 2 týdny před nástupem na pobyt je ale nutné uhradit zhruba 90% z celkové částky pobytu (minus již uhrazená záloha). Pension Pohlednička je jediným z našich ubytovacích zařízeních, kde je tento postup po skupinách a školách vyžadován na přání pana provozního. O ostatních ubytovacích zařízení, které provozujeme, platba probíhá cca 50% záloha a poté až vyúčtovací závěrečná faktura podle skutečného počtu účastníků, kterou zasíláme až po odjezdu. Na pohledničce je tedy výjimečně postup odlišný.
--- V praxi to probíhá například takto. Škola či skupina objedná pobyt pro 45 dětí v ceně 500 Kč/noc x 5 nocí = 2.500 Kč za pobyt/žák x 45 dětí (dle objednávky) = 112.500 Kč předpokládaná celková částka za celou skupinu. Zálohová faktura bude vystavena dejme tomu tři měsíce před nástupem ve výši 50.000 Kč. Druhá faktura bude splatná 1 - 2 týdny před nástupem a bude fakturováno například 40 dětí x 2.500 Kč celý pobyt. Fakturuje se tedy zhruba 90% účastníků za celý pobyt. Celková částka za 40 dětí x 2.500 = 100.000 Kč (minus 50.000 již uhrazená záloha). Rezerva mezi 41 až 45 plánovaných účastníů je ponechána a dořeší se během pobytu podle skutečného počtu účastníků, podle toho, zda v tomto případě přijede 41, 42, 43, 44, 45 nebo více dětí. Za posledních několik dětí nad již uhrazených 40 dětí, se pak doplatek dořeší dohodou mezi provozním pensionu a vedouicím výpravy, buď ještě jednou fakturou nebo úhradou na místě v hotovosti proti dokladu.
--- V ceně je zahrnuto ubytování, pitný režim a plná penze (školky a základní školy strava 5 x denně včetně svačinek, střední školy 3 x denně bez svačinek). Plnou penzi začínáme většinou obědem v den příjezdu a končíme v den odjezdu snídaní (po které se vyklízejí pokoje). Pokud by si škola přála jiný cyklus plné penze, je potřeba se na tom domluvit s provozním.
--- V případě, že má škola obavy, že by mohlo dojít časem ke zrušení celého pobytu z důvodu nějaké karantény nebo infekce ve škole, doporučujeme rodičům všech dětí, aby si děti pojistili u kterékoli komerční nebo zdravotní pojišťovny proti případnému storno poplatku za zrušení pobytu.
--- Na 10 platících dětí 1 dospělák (pedagog či vedoucí) pobyt zdarma.
--- Níže uvedená cena je konečná, včetně všech daní a poplatků, a včetně všech služeb penzionu, které poskytujeme zdarma v rámci pobytu a v rámci základní ceny, a které najdete výše v rubrice Vyžití.
 
2021 / 2022
školky + I. stupeň ZŠ
II. stupeň ZŠ + SŠ
NOCÍ
2/3/4
5/6/7
2/3/4
5/6/7
září
470
420
550
500
říjen
400
400
500
500
listopad
470
420
550
500
prosinec
470
420
550
500
leden
470
420
550
500
únor
-
-
-
-
březen
470
420
550
500
duben
400
400
500
500
květen
500
450
550
500
červen
500
450
550
500
červenec
500
500
550
550
srpen
500
500
550
550
 
--- Lyžování je přímo pod pensionem a je vhodné pro školky a základní školy. Svah je jiho-západní. V provozu vlek poma při minimálním počtu 16 lyžařů. Sjezdovka červená 250 m, sjezdovka modrá 500 m.
--- Na vlek se dá zakoupit buď samostatný lístek na 1 den v ceně 325 Kč (bez ohledu, zda budete lyžovat dopoledne, odpoledne nebo celý den). Lístek se dá zakoupit na kterýkoli den v týdnu. Anebo si můžete při týdenním pobytu zakoupit týdenní lístek na 6 dnů lyžování, za 1.200 Kč (což vychází na 200 Kč/den). Učitelé nebo instruktoři mají vlek zdarma.
--- Úschovna lyží (lyžárna) je umístěna v samostatné místnosti pod terasou, vedle schodiště, směrem ke stráni. Lyžáky se přezouvají v botárně na kraji budovy, kde si lyžáky také ponechávají v regálech. Nosit lyžáky na pokoje se zakazuje.
--- Vlek před pensionem je ve správě pensionu a není veřejný, tudíž ubytovaní mají vlek k dispozici pro sebe.
--- Sjezdovka nemá umělé zasněžování, její provoz je tedy závislý na klimatických podmínkách.
 
--- Objekt je nekuřácký, zákaz kouření na celém penzionu včetně restaurace; kuřáci si mohou zapálit na terase před penzionem, kde je kuřácký koutek.
--- Ubytovaní hosté se po celém penzionu pohybují v přezůvkách, které je nutné přivézti si sebou.
--- Signál mobilních operátorů: T-mobile, O2, Vodafone - je dobrý.
 
--- Pokud budete studovat mapu nebo navigaci, vyhledejte si dvě nejbližší městečka, která leží pod Beneckem. Pokud pojedete ze směru od Liberce, od Semil, od Nové Paky - tak zamiřte do Jilemnice. Pokud pojedete od Náchoda, od Hradce Králové, od Dvora Králové či od Hostinného - tak zamiřte do Vrchlabí.
--- Trasa od Jilemnice - dole pod Jilemnicí, v části Hrabačov, je velká kruhová křižovatka, na které najdete odbočku směr Benecko a Horní Mísečky. Po necelém 1 km od tohoto kruháku přijedete do obce Dolní Štěpanice, kde hlavní silnice č. 286, po které jste přijeli, povede rovně směr Horní Mísečky, vy ale odbočíte doprava přes most směr Benecko. Projedete obec Dolní Štěpanice, kde začne stoupání. Zhruba 1 km za obcí v lese narazíte na rozdvojení silnice ve tvaru písmene T. Zde se dáte dle ukazatele vlevo směr Benecko a po 2 km dorazíte na spodní okraj Benecka. Stále pojedete vzhůru řadou několika serpentýnek, které vás přivedou až na rovinku k centrálnímu parkovišti na Benecku. Před centrálním parkovištěm po levé ruce spatříte prodejnu potravin Skalka a u ní nenápadnou odbočku doleva dolů na úzkou asfaltovou silnici, která je mezi prodejnou potravin a centrálním parkoviště. Zde se spustíte od centrálního parkoviště směrem dolů na Horní Štěpanice a další 2 km nikam ze silničky neodbočujte, dokud po pravé ruce nebudete mít velké travnaté fotbalové hřiště s bránami. Hned za ním je doprava dolů odbočka k Pensionu Pohlednička. Osobní auta mohou sjet dolů k pensionu a za ním, na jeho zadní straně mají parkoviště pro hosty. Autobus na křižovatce vedle fotbalového hřiště zastaví čumákem rovně a dolů k pensionu couvne.
--- Trasa od Vrchlabí - nejprve projedete město Vrchlabí směrem na Špindlerův Mlýn. Ať už pojedete po obchvatu po hlavní silnici č 295, nebo přes staré město centrem, vždy dojeďte skoro až na konec města, kde spatříte ukazatel doleva Benecko 6 km. Tato výpadovka z Vrchlabí na Benecko je ulice Bucharova a z Vrchlabí stoupá skrz lesy po mnoha serpentýnkách zhruba dalších 5 km, po kterých se dostanete pod Benecko na křižovatku, kde vlevo spatříte velké parkoviště, rovně dále bude silnice klesat na Mrklov, ale vy se dáte doprava vzhůru do Benecka. Jakmile přijedete do Benecka, pokračujte dále ještě další 2 km (vlevo minete sjezdovku Kejnos, na zadní straně Benecka projedete prudkou levotočivou serpentinku) dokud nepřijedete dolů na náves, kde budou po levé ruce obchody a po pravé ruce velké centrální parkoviště. Na konci parkoviště vpravo dolů je nenápadná odbočka před prodejnou potravin Skalka. Zde se spustíte od centrálního parkoviště směrem dolů na Horní Štěpanice a další 2 km nikam ze silničky neodbočujte, dokud po pravé ruce nebudete mít velké travnaté fotbalové hřiště s bránami. Hned za ním je doprava dolů odbočka k Pensionu Pohlednička. Osobní auta mohou sjet dolů k pensionu a za ním, na jeho zadní straně mají parkoviště pro hosty. Autobus na křižovatce vedle fotbalového hřiště zastaví čumákem rovně a dolů k pensionu couvne.
--- Upozornění: pokud byste jeli podle navigace a ta by vás náhodou vedla směrem do Horních Štěpanic (nad Jilemnicí), navigaci vypněte a jeďte podle výše uvedeného návodu přes centrální parkoviště na Benecku.
 
KDO, CO, KDE, KAM
SOUBOR PDF
Penzion Pohlednička - nákres přízemí
Penzion Pohlednička - nákres patro
Penzion Pohlednička - rozpis pokojů (naplánujte si)
Penzion Pohlednička - dojezd posledních 300 m
Jilemnice - průjezd kruhákem Hrabačov
Vrchlabí - výpadovka na Benecko
tip na výlet 1 - do centra Benecka a na Lufťákovu trasu
tip na výlet 2 - na zříceni hradu do Štěpanic
tip na výlet 3 - na rozhlednu Žalý
 
--- Pokud bude mít náš turistický průvodce (viz Kontakty) volno, můžete se s ním v rámci pobytu domluvit na výletě. Průvodce je zdarma.
--- Popis výletů, včetně map, by tady zabral spousty místa. V případě zájmu si je stáhněte a vytiskněte (viz o kousek výše rubrika Mapy & Nákresy).
--- Po kliknutí na foto se galerie fotografií pustí dokola automaticky.
pokoje lůžka, interiérové vybavení, posezení, sociální zařízení
uvnitř vnitřní prostory penzionu, restaurace, bar, jídelna, společenská místnost, sauna, botárna
venku okolí penzionu, ohniště, fotbalové hřiště, sportovní hřiště, terasa, výhledy, louky, bazén, trampolína, pískoviště
zima okolí penzionu, louky v okolí, příjezdová komunikace, sjezdovka, výhledy
hry Lufťákova stezka
 
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005