MARTINOVA BOUDA (Krkonoše - Benecko)
Benecko je Krkonošské horské středisko, které leží pod hřebenem hory s rozhlednou, Žalý. Známá je též magistrála pro pěší turisty, cyklisty a běžkaře, kerá vede na trase Benecko - Rovinka - Horní Mísečky. Jde tedy o skvělý startovací bod pro poznávání krás Krkonoš mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem. Vzhledem k výšce 700 - 1000 m n/m, a jihozápadními výhledy, bývá Benecko označováno za vzdušné lázně Krkonoš. Martinova bouda se nachází asi 300 metrů od centra střediska, a přibližně 100 metrů od vleku Krakonoš a 100 metrů od vleku HSK, kterým se lze vyvézt k největší benecké sjezdovce Kejnos.
Tato stránka jest neveřejná a informace v ní jsou určené pro učitele a vedoucí výprav (školy v přírodě, lyžáky, adaptační kurzy, výlety, kluby, sportovní soustředění). Po kliknutí na vybrané téma v rozdělovníku (vlevo), se buď posunete níže, anebo se na daném místě otevřete soubor v pdf formátu pro čtení či tisk.
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
turistický průvodce pan Škoda   blindarium@seznam.cz
poštovní adresa Martinova bouda   č. 50, 512 37 Benecko
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
záchranka (z Jilemnice, do 20-ti minut)   155
tísňová linka horské služby   1210
dětský lékař MUDr. Dagmar Stránská, Metyšova 468, Jilemnice (u nemocnice); po - st 7.30 - 13.00, čt 7.30 - 12.00 a 13.00 - 18.00, pá 7.30 - 12.00  

251 034 303, 731 692 503

dětský lékař MUDr. Hana Kubinová, Metyšova 468, Jilemnice (u nemocnice); po/st/pá 8.00 - 12.00, út 7.00 - 11.00, čt 13.00 - 18.00   481 551 150, 605 987 617
nemocnice, Metyšova 465, Jilemnice   481 551 111
lékárna v Masarykově nemocnici, Metyšova 465, Jilemnice; otevřeno po - pá 7.30 - 18.00   481 551 195
lékárna Montana, Jana Harracha 90, Jilemnice; otevřeno po - pá 7.30 - 16.00   481 540 289
oblastní nemocnice Vrchlabí   499 502 111
zubní pohotovost dle rozpisu   rozpis
dobrovolní hasiči Benecko (Miroslav Janata)   604 897 391
pošta Benecko č.p. 190 (proti centrálnímu parkovišti); po - pá 8.00 - 12.00, st 13.00 - 15.30   481 582 700
Krakonošovo muzeum motocyklů, Dolní Štěpanice 26 (cena 10 - 20 Kč/osoba a otvírací doba po telefonické domluvě)   776 268 524
 
-SLUŽBY ZDARMA
--- Lůžkoviny (povlečeno je již před příjezdem).
--- Lůžkoviny (stahování povlečení před odjezdem není povinné. Pokud ale paní učitelka či pan učitel v rámci výchovy dětí požádají děti, aby všechno povlečení sundaly a ponechaly složené na hromádce na jedom lůžku, jsme za pomoc rádi).
--- Ručníky jsou na každém lůžku a k dispozici (pokud nebudete mít své).
--- Lze využít všech prostor boudy (vestibul, společenská místnost, restaurace, barový koutek, lyžárna, úschovna kol).
--- Ve společenské místnosti je k dispozici TV s mnoha televizními kanály, včetně sportovních a dětských, a s možností zapojení flešky přes USB vstup. Dále je zde bezplatně k dispozici stolní fotbal, šipky a společenské hry (upozornění - sportovní náčiní na boudě nemáme).
--- Pokud by si škola či skupina chtěla zorganizovat nějaké večerní hry nebo diskotéku pro děti, tak v restauraci (jídelně) je k dispozici hudební věž, která má USB vstup (lze si tedy připravit písničky na flešce v mp3). Na druhé straně restaurace u baru je k dispozici ještě audio systém, který podporuje připojení přes bluetooth, i zde se lze připojit třeba přes mobil na spotify. V obou případech se lze domluvit s panem provozním, aby tato zařízení zprovoznil, a obě zařízení využít pro vlastní zábavu.
--- Pokrytí internetovým signálem je po celé boudě prostřednictvím wifi. Připojení k wifině je na heslo, které po dohodě s vedoucím výpravy buď zveřejníme, nebo na přání utajíme, rozhodnutí je na vedoucím výpravy.
--- V suterénu je k dispozici garáž, která slouží jako úschovna kol, úschovna lyží (lyžárna) a v zimě je zde možné odkládat lyžáky (obuv) na elektricky vyhřívané sušáky.
--- Venkovní bazén je k dispozici od června do srpna. Jelikož nejde o bazén vyhřívaný, tak je teplota vody závislá na počasí. V případě využití venkovního bazénu si dozor u dětí zajišťuje pedagog, vedoucí zájezdu či jím pověřená osoba.
--- Na venkovní hry je možné využít louku a stráň za boudou (vzadu) a přilehlé malé dětské hřiště s prolézačkami vedle boudy. Také je možné využít jednu terasu u hlavního vchodu (dva stoly a čtyři lavice), druhou terasu vedle kuchyně (tři stoly s lavicemi) a venkovní posezení pod lípou (tři stoly s lavicemi).
--- Parkoviště pro osobní auta je přímo u boudy (více info viz Parkování).

--- Školkám a školám v případě zájmu poskytujeme člověka, se kterým se můžete domluvit (pokud bude mít volno), a který vám připraví pěší turistický výlet a půjde s vámi jako průvodce, včetně výkladu o horách se soutěžními otázkami a drobnými odměnami (více info pan Škoda, rubrika Kontakty).

--- Ohniště (je přenosné + palivo + lavice).
--- Pokud budou mít děti sebou turistické deníčky, lze zapůjčit k otisknutí na památku razítko (upozornění - poštovní ani turistické známky, vizitky či pohledy k dispozici nemáme). Poštovní schránka je zhruba 300 metrů od boudy vedle místní prodejny potravin. Příchozí pošta je předávána vedoucímu výpravy či pedagogům.
 
-SLUŽBY PLACENÉ
--- Bar, prodej drobných pochutin. Během pobytu školy či skupiny je k dispozici pan provozní, se kterým se lze domluvit na otevření baru dle potřeby školy, učitelů či vedoucího zájezdu.
--- Bar, zakoupit se dají tyto drobnosti - tyčinky, brambůrky, čokoládové tyčinky, čokoláda, klobásy, nakládaný hermelín a utopenci (dále dle denní nabídky).
--- Bar, po domluvě lze pro pedagogy či vedoucí čepovat Velkopopovického kozla či Plzeň. Pro mladistvé máme točenou kofolu, malinovku či rozlévané džusy (dále dle denní nabídky).
 
--- Sociální zařízení (sprchový kout, umyvadlo, WC) na každém pokoji.
--- Kapacita boudy je při běžném provozu 46 lůžek (z toho 44 lůžek samostatných a 1 patrová palanda pro 2 děti). Na přání lze přidat 2 přistýlky (po jedné na pokoj č. 3 a č. 11), poté se zvedne kapacita na 48 lůžek. Navíc lze ještě po domluvě případně nabídnout jeden 3 lůžkový pokoj, který se nachází nepatrně bokem v části boudy, kde se pohybují zaměstnanci. Tím pádem by se nakonec navýšila kapacita na maximálních 51 lůžek.
   
PŘÍZEMÍ
číslo
osob
inventář
-
45
restaurace/jídelna (krb, stoly, lavice)
-
32
společenská místnost (stoly, židle, herna)
1. PATRO-
číslo
osob
inventář
1
3
3 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
2
2
2 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
3
3 + 1
3 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta + možnost přistýlky
4
4
4 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
5
2
2 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
6
5
3 lůžka + patrová palanda, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
7
4
4 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
8
3
3 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
9
4
4 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
10
3
3 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
11
2 + 1
2 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta + možnost přistýlky
2. PATRO-
číslo
osob
inventář
21
6
3 + 3 lůžka, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
22
5
5 lůžek, sprchový kout, umyvadlo, toaleta
 
--- Běžná praxe nástupu na ubytování je dopolední příjezd a plnou penzi začít obědem. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí snídaní a odjezd bývá též dopoledne. Po domluvě lze udělat výjimku, ubytování začít podvečerním příjezdem a plnou penzi začít večeří. V tomto případě v den odjezdu plná penze končí obědem, nebo balíčkem místo oběda na cestu.
--- Snídaně - probíhají formou švédských stolů. Uprostřed restaurace je velký stůl, na kterém je připravena veškerá strava. Organizaci ponecháváme na vedoucím výpravy či učitelích.
--- Svačinky - jsou v základní ceně pouze pro školky a základní školy. Běžně se konzumují v restauraci. Je zakázáno odnášet jídlo a potraviny na pokoje. Pokud škola či skupina plánuje venkovní program v době domluvených svačinek, pak je připravíme zabalené do přepravky či krabice a škola si je může vzít s sebou ven do terénu.
--- Obědy - polévku dětem z terin rozlévají učitelé či vedoucí. Pro hlavní teplé jídlo si pak děti chodí již samostně k výdejnímu okénku.
--- Večeře - Pro jídlo si děti chodí již samostně k výdejnímu okénku.

--- Pitný režim - v restauraci, v prostoru před krbem, je pro školy a skupiny připravený stůl, na kterém jsou k dispozici skleničky a nádoba se šťávou (voda se sirupem). Za dveřmi u vchodu do kuchyně je druhá nádoba s čajem. Obě nádoby se průběženě doplňují. V případě venkovního programu si děti mohou načepovat tekutiny s sebou do svých PET lahviček.

--- Opékání buřtů - pokud bude mít škola zájem některý večer během pobytu vyměnit klasickou běžnou večeři uvnitř objektu za venkovní opékání buřtů a uzenin, je to možné a vše zajistíme. Prosíme pouze o nahlášení 2 dny předem. Na domluvený večer zajistíme palivo na ohniště, lavice na posezní, bodáky na opékání, uzeniny, pečivo, chleba, hořčici, kečup, tácky či talířky, vše po domluvě s vedoucím výpravy.

--- Speciální strava - pokud bude mít škola nebo skupina mezi účastníky nějaké dítě se speciálními požadavky na stravu, jsme schopni zajistit náhradní stravu vegetariánskou, bezlepkovou, bezlaktózovou, dietní a bez vepřového.
--- Speciální strava - v případě bezlepkové stravy ale nezajišťujeme bezlepkové pečivo, a proto je nutné, aby si takový účastník pobytu zajistil bezlepkové pečivo vlastní. Pak si ho může uschovat na svém pokoji, anebo v případě, že bude potřeba jej uschovat v lednici, tak v obalu nebo v plastové krabičce se jménem jej můžete předat v kuchyni a bezlepkové pečivo uložíme do lednice a na přání vydáme.
--- Balíčky - v případě celodenního výletu připravujeme místo oběda balíček na cestu. Prosíme datum výletu nahlásit 2 dny dopředu. Obsah balíčku na výlet bývá většinou: obložené pečivo, nebo sekaná, či řízek, sušenka, ovoce, pitíčko.
--- Úklid použitého nádobí - prosíme všechny školy a skupiny, aby po skončení stravy použité nádobí odnášely děti do kuchyně. Hned za dveřmi je připravený stůl na použité nádobí.
--- Druhý nášup - pokud nějaký jedlík mezi dětmi projeví přání si přidat, prosíme učitele, aby zorganizovali tento postup. Nejprve se čeká, až se vydá všem, jak dětem, tak dospělým. A pokud nějaké porce po výdeji zbydou, pak je možné přidat dětem další malé porce, až jak se říká lidově, do vyprodání zásob.
--- Pokud se vedoucí výpravy ozve týden před příjezdem telefonicky či na email (viz Kontakty), že by si přál zaslat dopředu jídelní lístek, tak jej zašleme.
 
--- Auta - osobní vozidla mají k dispozici parkoviště, které je přímo na levém boku boudy. Kapacita je 10 - 15 vozidel (dle jejich velikosti). Z hlavní silnice, vedoucí pod Martinovou boudou, je to na parkoviště u boudy zhruba 20 metrů (viz rubrika Mapy & Nákresy).
--- Autobusy - jelikož se Martinova bouda nachází přímo pár metrů nad hlavní silnicí procházející Beneckem, tak není potřeba, aby autobus z hlavní silnice někam odbočoval. Pro zastavení, a parkovací dobu potřebnou pro nakládku či vykládku, autobus využije odstavné plochy před garážemi na okraji hlavní silnice. Parkovací místo pro autobus je od boudy vzdálené zhruba 30 metrů (viz rubrika Mapy & Nákresy).
 
--- V základní ceně za noc je zahrnuto pro školky a základní školy - ubytování, strava 5 x denně, tedy snídaně, oběd a večeře, dopolední a odpolední svačinka, pitný režim.
--- V základní ceně za noc je zahrnuto pro střední školy a učiliště - ubytování, strava 3 x denně, tedy snídaně, oběd a večeře, pitný režim (upozornění - svačinky nejsou v základní ceně, dají se ale po dohodě přiobjednat).
--- Co se týče plateb, tak vybíráme zálohu odhadem ve výši 40% předpokládané celkové částky. Škole či skupině zašleme zálohovou fakturu k proplacení s termínem platby dle dohody, nejlépe tedy v době, kdy bude mít vedoucí výpravy od účastníků finance vybrané. Po skončení pobytu pak bude vystavena závěrečná zúčtovací faktura podle skutečného počtu účastníků, od které bude odečtena záloha, a tato závěrečná faktura bude vedoucímu výpravy zaslána emailem. To znamená, že když například objednáte pobyt závaznou objednávkou, kterou si vzájemně potvrdíme, několik měsíců předem a uvedete předběžný počet účastníků například 50 osob, a nakonec vás z důvodu nějakých nemoci přijede třeba 45 osob, tak závěrečná faktura bude na skutečný počet účastníků, a žádné storno požadovat nebudeme, abyste těm několika účastníkům, kteří nakonec z důvodu nemoci nemohli odjet, tak abyste jim mohli jejich finance vrátit.
--- V případě, že má škola obavy, že by mohlo dojít časem ke zrušení celého pobytu z důvodu nějaké karantény nebo infekce ve škole, doporučujeme rodičům všech dětí, aby si děti pojistili u kterékoli komerční nebo zdravotní pojišťovny proti případnému storno poplatku za zrušení pobytu.
--- Pokud je škola či skupina ubytovaná na 4 a více nocí (školy v přírodě, lyžáky, soustředění ap., tak na každých 15 platících dětí věnujeme 1 dospělému (pedagog či vedoucí) pobyt zdarma. Při ubytování na 1 - 3 noci tuto výhodu neposkytujeme.
--- Níže uvedená cena je konečná, včetně všech daní a poplatků, a včetně všech služeb penzionu, které poskytujeme zdarma v rámci pobytu a v rámci základní ceny, a které najdete výše v rubrice vyžití.
KDO
JARO - PODZIM
ZIMA
Mateřské školy a předškolní
650
650
ZŠ I. stupeň (1. - 5. třída)
670
750
ZŠ II. stupeň (6. - 9. třída)
690
750
Střední školy a učiliště
750
790
 
--- Úschovna lyží (lyžárna) je umístěna v suterénu v přední části penzionu. Jde o garáž, kde jsou připravené držáky pro lyže a elektrický vysoušeč lyžařských bot. Klíče od lyžárny obdržíte na společném svazku s klíčem od pokoje.
--- Sjezdovka Kejnos, je centrální a nejdelší sjezdovkou Benecka se 4-sedačkovou lanovkou. Obtížnost červená, převýšení 160 m, délka sjezdovky 850 m, večerní lyžování ano, zasněžování ano. Na Kejnos se z Martinovy boudy můžete dostat dvěma způsoby (zdá se mi jednodušší ten druhý). Buď vyjedete nahoru přes vlek Krakonoš, který se nachází zhruba 50 metrů nad Martinovou boudou, a na jeho vrcholu se napojíte na druhý vlek Barka, který končí pod horní silnicí, kde se dáte asi 200 m vpravo a ocitnete se na horním okraji sjezdovky Kejnos. Anebo se vydáte z Martinovy boudy asi 150 metrů směrem dolů podél hlavní silnice do zatáčky, kde je vlek HSK (Hančův sportovní klub), který vás vyveze rovnou bez přestupu až k horní silnici vedle stanice Horské služby, odkud přejedete doprava už jenom 100 metrů a jste na Kejnosu.
--- Na sjezdovku Kejnos v její spodní části ještě navazuje z boku sjezdovka Liška, obtížnost červená a modrá, převýšení 100 m, večerní lyžování ne, zasněžování ne, délka 550 m.
--- Sjezdovka HSK (Hančův sportovní klub), je vybavena vlekem (poma) a nachází se 150 m od sjezdovky Kejnos. Obtížnost modrá, převýšení 70 m, večerní lyžování ano, zasněžování ano, délka 320 m.
--- Všechny zmíněné sjezdovky jsou součástí skiareálu Benecko a platí pro ně stejný jednotný skipas.

--- Přehled a mapu všech sjezdovek a vleků v okolí Martinovy boudy najdete v rubrice Mapy & Nákresy.

--- V našem ceníku za ubytování v zimních měsících najdete ceny za pobyt bez skipasu. Ceny za lyžařské skipasy pro školy a skupiny stanovuje skiareál Benecko. Všechny aktuální informace o cenách skipasů a sněhových podmínkách najdete na webu Skiareálu Benecko https://www.benecko.info/zima/skiareal-benecko/
--- Skipasy lze také zakoupit přes e-shop https://benecko.eskipass.cz a poté je vyzvednout v automatu u dolní stanice lanovky Kejnos.
--- Pokud se nevyznáte v informacích na webových stránkách skiareálu, pokud nevíte jak získat co nejvýhodnější cenu, kde a jak vyzvednout skipasy, jak za skipasy uhradit, kolik učitelů bude mít skipas zdarma a na jaký počet dětí, jaký formulář musí škola vyplnit a odevzdat, jaká je výše zálohy za skipas - v tom případě doporučuji všem vedoucím výprav, aby kontaktovali pracovnici skiarálu: Petra Pravečková, 606 936 351, petra.praveckova@benecko.info nebo moje@benecko.info
 
--- Objekt je nekuřácký, zákaz kouření ve všech prostorách boudy; kuřáci si mohou zapálit kdekoli venku.
--- Ubytovaní hosté se po celém penzionu pohybují v přezůvkách, které je nutné přivézti si sebou. Přezouvání probíhá u hlavního vchodu.
--- Signál mobilních operátorů: T-mobile, O2, Vodafone - je dobrý.
 
--- Martinova bouda leží pár desítek metrů od centra Benecka, konkrétně zhruba 250 metrů pod centrálním parkovištěm dolů po hlavní silnici směrem na Jilemnici. Jelikož se nachází jen 20 metrů nad hlavní silnicí, tak boudu není potřeba složitě vyhledávat (viz Mapy & Nákresy).
--- Pokud nemáte navigaci a pojedete podle mapy nebo podle paměti, jeďte směrem na nejbližší městečka. Směrem od Trutnova či Dvora Králové na Vrchlabí. Od Nové Paky či Liberce na Jilemnici. Benecko totiž leží na úbočí hory Žalý, která rozděluje od sebe dvě města, Jilemnici a Vrchlabí. Jinudy na Benecko autem přijet ani nemůžete, tedy buď od Jilemnice projedete Beneckem od spodu vzhůru směrem na Vrchlabí, nebo obráceně od Vrchlabí vyjedete na vrch Benecka a projedete ho sjížděním dolů směrem na Jilemnici (viz Mapy & Nákresy).
--- Pokud by se nějaká skupina či škola rozhodla nepoužít osobní auta ani vlastní autobus, lze využít příjezd vlakem na vlakové nádraží buď do Jilemnice nebo do Vrchlabí. V obou městech se dá přestoupit na autobus do Benecka. Ať už pojedete linkovým autobusem z Vrchlabí nebo z Jilemnice, v obou případech si zakoupíte jízdenku na zastávku s názvem Benecko - Skalka. Z této zastávky půjdete po hlavní silnici dolů asi 250 metrů, až po levé ruce spatříte Martinovu boudu.
 
KDO, CO, KDE, KAM
SOUBOR PDF
Benecko - mapa běžkařských tras
Benecko - mapa sjezdovek a vleků
Jilemnice - průjezd kruhákem Hrabačov
Martinova bouda - nákres přízemí
Martinova bouda - nákres 1. patro
Martinova bouda - nákres 2. patro
Martinova bouda - parkoviště pro osobní vozy
Martinova bouda - parkoviště pro autobus
Martinova bouda - poloha na Benecku
Vrchlabí - výpadovka na Benecko
tip na výlet 1 - na rozhlednu Žalý
tip na výlet 2 - na rozcestí Rovinka a vyhlídku Šeřín
tip na výlet 3 - Lufťákova trasa ke hradu Štěpanice
 
--- Pokud si sami netroufnete na výlet v okolí, a nepomůžou vám ani naše tipy na výlet, které si můžete vytisknout a jít podle návodu, tak vám ještě nabízíme možnost, že s vámi půjde náš turistický průvodce, se kterým se můžete domluvit (pan Škoda, viz Kontakty). Průvodce je zdarma.
--- Popis výletů, včetně map, by tady zabral spousty místa. V případě zájmu si je stáhněte a vytiskněte (viz Mapy & Nákresy).
--- Po kliknutí na foto se galerie fotografií pustí dokola automaticky.
pokoje lůžka, sociální zařízení (umyvadlo, sprcha, toaleta)
uvnitř vnitřní prostory boudy, restaurace, bar, společenská místnost, vestibul, krb, úschovna kol / lyžárna
venku okolí penzionu, ohniště, bazén, parkoviště pro osobní auta, terasy, okolí boudy
zima okolí penzionu, vlek Krakonoš, vlek HSK (Hančův sportovní klub), lanovka Kejnos, běžkařské tratě směr Rovinka
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005